Jiří Tichý: U stolu s výhledem aneb Smutný příběh stáří

22.02.2015 15:30 | Zprávy

Usedám ke stolu s výhledem. Pozoruji vzdálená světla přístavních domků a pouličních luceren, odrážejících se na zvlněné mořské hladině. Výjev nezařaditelný do uměnovědných škatulek.

Jiří Tichý: U stolu s výhledem aneb Smutný příběh stáří
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodce na nábřeží u Vltavy - ilustrační foto

Arch čistého papíru, natočený na léty vyhlazený válec kufříkové Olivetky bez čárek a háčků, je stále bez názvu a první věty. Před takřka 50 lety vyťukával jsem na designově elegantní mašince nedomrlé veršíky v domnění, že píšu poezii. Oba jsme zestárli a potřebujeme údržbu. I oba vedle v ložnici ležící starci, sešlí útrapami, nemocemi a věkem.

S co možná největším taktem upravil jsem jim před spaním pleny a pomohl do postele. Znovu usedám ke stolu s výhledem a místo nad textem, jímž mínil jsem oblažit posluchačovu mysl, v myšlenkách vzdaluji se současnosti a bloumám v čase.

Najednou rozostřená světla v zátoce zaostřují se do konkrétnějších obrysů jak na pointilistickém obrazu. Tak přeci umění?

Opět skláním hlavu nad kovovými klávesami, původní námět rozpadá se však opět v otázkách: Zaklapl jsem mu dobře pojistku na katetrizačním sáčku? Zvolil jsem a do přihrádek umělohmotného dávkovače uspořádal jí správné pilulky na zítra? U jeho léků jsem bez obav, jsou nadepsány latinkou.

Přistavil jsem jim dostatečně blízko lože kovové opěrné stojánky s dvěma kolečky, kdyby, než stačím zareagovat na zavolání, vydali se sami na toaletu a do koupelny? I v téhle jejich třičtvrtě roku trvající nemohoucnosti snaží si ona udržet aspoň špetku důstojnosti. Dlouholetý fajtrovský šarm jejího muže nevratně vyprchal.

Definitivně vzdávám se původní představy seznámit vás s nevšedním příběhem z jízdy tramvají, jezdící již několik let napříč městem, jež v hlavách radikálních duchovních pomatenců má se stát jakýmsi spouštěčem apokalyptického globálního džihádu.

Zříkám se i snahy podělit se s vámi o duchohřejnější zážitek z výstavy převážně ruské, ukrajinské, běloruské, polské či rumunské avantgardy v Mané-Katz muzeu. Může snad El Lissitzky, Zadkine, Chana Orloff či Modigliani, abych jmenoval aspoň jednoho zápaďáka, pohnout s rozbolavělou myslí natolik, abych zapudil realitu smutného příběhu stáří?

Zažil jsem podobně smutných příběhů několik a vždy ustrnu nad urputností, s níž se do včera ještě života milovného člověka zahryznou.

Prvně potkal jsem ten příběh na přelomu 70. a 80. let v pražských Bohnicích. Sedící a polehávající bytosti s vyhaslými pohledy, které jako by už nebyly z tohoto světa.

Přízraky, jež kdysi byly ženami. Boschovský rej vyhřezlý z obrazu do reality. Před 25 lety vyprávěl jsem zážitek u stolu s výhledem. Oba skoro sedmdesátníci soucitně pokývali hlavou a vyrazili po ranní kávě na přímořskou promenádu. On, vzpřímený fighter, ona, nenechávající dosud nikoho na pochybách, že bývala ženou oslnivého půvabu.

Zkontroloval jsem nepravidelný dech obou starců a vrátil se ke stolu s výhledem. Třikrát pootáčím válec, páčka řádkovače nefunguje. Zestárla.

Post skriptum: Svítá, předzvěst blížícího se středomořského jara provází však ještě déšť a silný vítr. S vysokými palmami pohrává si jak vánek s kopretinou. Kéž by tak od stolu s výhledem odvál i smutný příběh stáří. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

15:57 Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

Do pojmu „věrchuška“ zahrnuji nejen vrcholné představitele státní moci, politické elity-pseudoelity,…