Ze světa O víkendu se v indickém Dillí konala vrcholná schůzka dvaceti největších světových ekonomik, tzv. G 20. Byla na ni upřena velká pozornost celého světa, protože se jí účastnili všichni západní lídři v čele s Joe Bidenem, zatímco chyběli ostrakizovaný Vladimír Putin a především poprvé i čínský prezident Si Ťin-pching. Očekávalo se proto, že Západ využije příznivé konstelace k prosazení tvrdého odsouzení Ruska za jeho agresi na Ukrajině, podobně jako tomu bylo na podobné schůzce G20 loni na indonéském Bali.
K překvapení všech však ukrajinská agenda summitu nedominovala. Právě naopak. Prezident Zelenskyj nebyl pozván, jak se Západ původně snažil, a ve společné deklaraci nebylo Rusko a jeho válka na Ukrajině přímo vůbec zmíněny. Obecnými slovy byla pouze zmíněna nepřípustnost změn hranic silou atd. To vyvolalo velké rozčarování na Ukrajině, neboť se ukázalo, že v globálním měřítku podpora jejího boje není vůbec tak silná, jak by to mohlo vypadat ze západního mediálního mainstreamu, a že ani pro samotné západní velmoci není Ukrajina takovou prioritou, jak předstírají.
Rozvojové země, které protiruské deklaraci zabránily, jasně demonstrovaly svůj zvětšující se distanc od politiky kolektivního Západu. Příčinou je nejen změna v geopolitickém rozložení sil, kdy předlužené západní velmoci těžko vzdorují vlivu bohaté Číny, ale do značné míry také nepřijatelnost Západem agresivně šířené progresivistické ideologie pro asijské, africké a latinskoamerické země.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV