V zahraničí se lobbing běžně reguluje, v posledních letech obdobné úpravy přijalo Maďarsko, Slovinsko, Rakousko. Nyní se tímto problémem začala zabývat stávající vláda v demisi a navázala na úpravu, kterou připravoval ministr pro lidská práva Sobotkovy vlády.
ČMKOS se však proti novému návrhu důrazně ohradila, protože považuje za naprostý právní nesmysl, aby mezi lobbistické skupiny byly zařazeny odbory. Josef Středula, předseda ČMKOS, k tomu uvádí: „Odbory ve své činnost jednoznačně realizují zákonem garantované právo, kdy jako legitimní zástupci zaměstnanců jednají s ministry, poslanci, vládou. Jsme sociální partneři, zákon nám za tím účelem svěřuje zvláštní oprávnění, naše postavení je garantováno i Ústavou ČR a mezinárodními úmluvami. Veškerá naše stanoviska a připomínky k zákonům jsou transparentně zveřejňovány. Jsme oficiálním připomínkovým místem návrhů zákonů týkajících se sociálních a ekonomických zájmů zaměstnanců.“
ČMKOS jednoznačně odmítá, aby zástupci zaměstnanců byli zařazeni jako lobbisté. Ve Spojených státech, kde je lobbing regulován nejdéle, odbory rozhodně mezi lobbisty zařazeny nejsou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV