Karel Hvížďala: Alternativa pro Německo?

09.01.2015 16:46 | Zprávy

Alternative für Deustchland, tedy Alternativa pro Německo, je politická strana, která se transformovala na počátku roku 2013 z občanské iniciativy Volební alternativa 2013 a rovněž v tomto roce se poprvé účastnila spolkových voleb.

Karel Hvížďala: Alternativa pro Německo?
Foto: wikipedia
Popisek: Německá vlajka.

V roce 2014 získala již křesla v Evropském parlamentu a dostala se i do zemských parlamentů v zemích bývalé NDR, konkrétně v Braniborsku, Sasku a Durynsku. Strana vznikla z protestního hnutí proti euru a komentátoři o ní píší jako o pravicové populistické straně.

Po zmíněných úspěších ale obraz této strany na zlomu roku zaznamenává trhliny: Vedení je nejednotné hlavně kvůli rozdílným názorům na vztah k Pegidě, hnutí Patriotických Evropanů proti islamizaci starého kontinentu.

Proti demonstracím Pegidy, které v minulých dnech proběhly, se tvrdě ohradila kancléřka Angela Merkelová, která vyzvala občany, aby se podobných akcí nezúčastňovali, protože v srdcích těch, kteří je vyvolávají, je jen nenávist a xenofobie. Za jejím vyjádřením jsou i jasné propočty, že bez cizinců se německá ekonomika neobejde.

Úplně jinak to však vidí místopředseda Alternativy pro Německo Alexander Gauland, který v demonstrantech vidí spojence své strany a přirozený potenciál nových členů.

Ve vedení strany s ním ale všichni nesouhlasí a kvůli tomu se rozpoutala hádka. Šéf strany Bernard Lucke a jeho zástupce Hans-Olaf Henkel se postavili důrazně proti. Naproti tomu Konrad Adam varuje před předsudky vůči novému hnutí a Frauke Petr je od počátku na straně Gaulanda.

Konrad Adam vidí v Pegidě vyjádření nedůvěry lidí těm, kteří jim vládnou. Voliči a ti, co byli zvoleni, se podle něj stále víc a víc vzdalují. Proto je Adam přesvědčen o tom, že je dobře, aby jeho strana nespokojenost a bezradnost protestujících občanů brala vážně.

Politologové sice hovoří o tom, že od dob vzniku Strany zelených nebyly podmínky pro založení nové strany lepší než jsou dnes. Důvod je zřejmý: Vzniká uskupení lidí, ke kterým etablované strany nemají vůbec žádný kontakt.

Jenže vnitřní spory jsou zřejmě tak veliké, že to může stranu v nejbližších dnech marginalizovat, což se ukáže koncem měsíce na stranických dnech v Brémách. Pakliže se tam prosadí Bernd Lucke po změně stanov jako jediný šéf, ostatní by stranu mohli opustit nebo naopak, pokud se Lucke neprosadí, hrozí on vystoupením ze strany. A kompromisní řešení: nechat vše při starém, odmítá šéf Lucke.

Personální boje ale jen zrcadlí hlubší problém, na který musí tato strana odpovědět: Jakou stranou chce být a s kým chce spolupracovat.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček:  Prezidentské volby - USA potřebují změnu!

11:24 Ivo Strejček: Prezidentské volby - USA potřebují změnu!

Denní glosa Ivo Strejčka