Jenže by to nebyl Vít Bárta, kdyby současně nepodal stížnost proti obvinění, takže tímto krokem svou vstřícnost a ochotu stanout před soudem zase okamžitě popřel.
Šlo jako již v mnoha případech zase jen o divadélko pro občany, podobně jako když Mladá fronta Dnes zveřejnila zjara letošního roku dokumenty z října 2008 o tom, jak se chce jeho detektivní agentura ABL stát politickou silou. Protože z dokumentů vyplynulo, že sám zakladatel strany Věci veřejné, která měla jako hlavní heslo boj s korupcí, přímo ke korupci vyzýval a i nabádal k předražování zakázek. Ač pan Bárta hlasitě okamžitě sliboval, že se ke všemu řádně vyjádří a před veřejností se očistí, nic takového se do dnešního dne nestalo. To jsou hlavní důvody, kvůli kterým ztratil tento člověk důvěru veřejnosti.
Jak i z dalších dokumentů porůznu zveřejněných vyplývá, Vít Bárta stranu koncipoval na základě pragmatického zjištění, že v globalizované ekonomice o všem rozhodují tahy největších hráčů, nikoliv pravidla. Sám nejspíš moc dobře věděl, že boj proti korupci nemůže být politický program, ale to ho vůbec nezajímalo: potřeboval jen fungující aparát a voliče: stroj a masu a peníze, s jejichž pomocí věřil, že je možné dosáhnout vytčeného cíle. S pomocí marketingově řízené strany Věci veřejné se chtěl stát sám jedním z velkých hráčů a hněv lidu nasměrovat proti těm, kteří už velkými hráči jsou.
Vrátíme-li se ale k obvinění z úplatků, kvůli kterému podal stížnost, podle pana Bárty v něm chyběly výpovědi některých aktérů dramatických událostí, podle nichž bývalá předsedkyně klubu Věcí veřejných Kristýna Kočí a výkonný místopředseda strany Jaroslav Škárka obvinili Víta Bártu z uplácení za loajalitu. Pan Škárka dostala v obálce 170 tisíc a již dříve mu pan Bárta doplácel měsíčně 55 tisíc. Paní Kočí zase obdržela v obálce půl milionu, ale ty vzápětí uložila k notáři. Protože pan Škárka si peníze ponechal, je vzneseno obvinění i proti němu. Paní Kočí vystupuje v případu jako svědkyně.
Šéfka žalobců z Prahy 5 Hana Vrbová však minulý týden stížnost Víta Bárty zamítla jako neodůvodněnou a pan Škárka se neodvolal, protože, jak řekl, "nemá důvod proces zdržovat nebo ho nějak zpochybňovat, protože ví, že pravda je na jeho straně."
Rozhodnutí státního zastupitelství tedy znamená, že celý případ se zřejmě dostane před soud, a to je skutečně velmi dobrá zpráva, protože je to pouze soud, kdo může před veřejností rozplést celý případ a ukázat na to, pokud by vina byla prokázána u politika, že hrátky, které jsme zažili kolem případu Jiřího Čunka a které poškodily na dlouho dobu pověst justice, se už nebudou opakovat. Stejně jako o to půjde v průběhu možného procesu s poradcem exministra Pavla Drobila z ODS panem Martinem Knetigem.
Ač dnes mají věci Veřejné podle posledního průzkumu jen podporu 3,5 obyvatelstva a nemají zřejmě šanci, že by se ještě jednou mohly dostat do parlamentu, bude tento rozsudek přesto pro politickou kulturu této země a stav naší justice velice důležitý. Rozhodně nejde o marginálii, i když tato strana se sama marginalizovala.
Vyšlo na blogu aktualne.centrum.cz. Publikováno se souhlasem autora.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Hvížďala