Karel Hvížďala: Kdo demonstruje za Pegidu?

16.01.2015 7:33 | Zprávy

Při troše zjednodušení si snad můžeme dovolit říci, že na podporu hnutí Pegida, tedy Patriotických Evropanů proti islamizaci starého kontinentu, se demonstruje převážně v bývalých zemích NDR, zatímco ve starých spolkových zemích se manifestuje převážně proti tomuto hnutí.

Karel Hvížďala: Kdo demonstruje za Pegidu?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala

Tyto demonstrace probíhají již řadu týdnů, teprve ale ve středu 14. ledna byla zveřejněna první studie Technické univerzity v Drážďanech, která sestavila profil typického demonstranta z tohoto města, kde jsou manifestace proti islámu a emigrační politice vlády nejpočetnější, i když právě tam žije snad úplně nejméně těchto přistěhovalců.

Podle studie je typický demonstrant, který podporuje Pegidu, občan s dobrým vzděláním a pochází ze střední sociální vrstvy. Rozhodně se tedy nejedná o demonstrace penzistů a nezaměstnaných, jak se někteří domnívali: sedmdesát procent oslovených respondentů tvořili řádně pracující občané, kteří vydělávají něco víc než je průměrný plat v Sasku.

Šlo většinou o muže, kteří jsou ateisté a bezpartajní. Vyplývá to ze šetření skupiny soustředěné kolem profesora Hanse Vorländera, která vyzpovídala 400 demonstrantů, kteří se zúčastnili posledních třech manifestací v Drážďanech.

Obyčejně se tam počet účastníků demonstrací pohybuje mezi 10 až 15 tisíci, rekordní počet se jich sešel v pondělí 12. ledna: údajně tam bylo 25 000 lidí. Na samém počátku koncem minulého roku to bylo pouze 150 lidí. Jen asi 15 procent demonstrantů pochází z jiné spolkové země.

Sociologové přiznávají, že studie není reprezentativí, ale pouze orientační. A vedoucí projektu dodává, že tyto kvóty jsou při empirickém průzkumu normální, i když chybu v procentech by si nedovolil odhadovat. 

Z výzkumu jasně vyplývá, že většina účastníků se vůbec o islám nestará a skoro čtvrtina dotázaných otevřeně přiznala, že vůbec kvůli islámu nedemonstruje. Na manifestace chodí proto, že nesouhlasí se současnou politikou vlády. Výzkumníci měli ale problém i s tím, že dva ze třech oslovených odmítali na otázky vůbec odpovídat.

Podle sociologů z jiných univerzity výsledek šetření není nijak překvapivý, jen dodávají, že tato střední vrstva se takových akcí zúčastňuje hlavně proto, že se bojí o práci či o svůj dosavadní standard. Rovněž je ale známo, že podobných akcí se rádi, i když v menšině, zúčastňují obyčejní chuligáni.

Reportéři, kteří byli na místě, tvrdí, že ti, co odmítali odpovídat, byli spíše lidé s nižším vzděláním a neochotu komunikovat prý zdůvodňovali tím, že novináři si stejně píší jen to, co sami chtějí. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Timur Barotov: Trumpova červená vlna, co to znamená pro trhy?

15:49 Timur Barotov: Trumpova červená vlna, co to znamená pro trhy?

„Americký lid vyjádřil silnou touhu po změně a obdaroval Trumpa silný mandátem, který tak bude mít d…