Karel Januška: Právní stát a spravedlnost

17.01.2018 16:38 | Zprávy

Úvaha o tom, proč není republika právním státem. Moc výkonná v každém státě je omezeně podřízená moci soudní. Panovník, král, prezident nebo diktátor respektuje moc soudní podle svých představ a cílů.

Karel Januška: Právní stát a spravedlnost
Foto: pixabay.com
Popisek: Justice - ilustrační foto

Občané žijící na dnešním území zažili relativně spravedlivý systém za císařství, spravedlivý systému za první republiky, nespravedlivý systém za protektorátu, nespravedlivý systém po uchopení moci komunistickou stranou a současný málo spravedlivý systém po sametové revoluci.

Spravedlnost jednotlivých systémů lze testovat na vztahu mezi mocí výkonnou a soudní. Soudnictví za císařství bylo založené na tisícileté zkušenosti z Římského práva. Pro svéprávné občany platilo pravidlo, že rozhodnutí soudce muselo být pravdivé k oběma stranám sporu. Bylo lhostejné, která strana se obrátila na soud. Co soudce jedné straně odebral, musel druhé straně přisoudit. Z toho jednoznačně plyne, že pouze dva rozdílné výroky soudu mohou existovat. Ve většině sporů stačí, aby kauzu řešili pouze dva soudci. Proti řešení soudu I. stupně je zákonný nárok na odvolání. Odvolací soud musí mít pravomoc rozhodnutí soudu I. stupně potvrdit, opravit, nebo musí rozhodnutí soudu I. stupně zrušit a vynést své konečné rozhodnutí soudu. Ústava přesně takový postup předpokládá. Bohužel naši Ústavní soudci dali soudům široké pravomoci. Dovolili jim nerespektovat základní pravidlo o důkazu opakem. (Výrok k jedné straně sporu je opakem výroku ke druhé straně sporu.) Soudci si prostřednictvím zákonodárného sboru upravili soudní řízení tak, že se ze soudního řádu stal soudní nepořádek.

Soudy bezúhonných občanů trvají léta a z usvědčených pachatelů se stali občané, kteří mohou zavalit soudy dostatečnou činností, která jim umožňuje téměř bezstarostný život. Občané to platí ze svých daní. Soudci si příležitostně upraví své platy rozhodnutím, které je v přímém rozporu se zákonem.

Politickým stranám, které mají zájem na tom, aby republika byla právním státem jsem navrhl:

Toleranční nebo koaliční smlouva by měla obsahovat minimálně tyto dvě podmínky:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Filip Turek byl položen dotaz

K vaší rychlé jízdě

To vám přijde normální, že porušíte zákon a obhajujte se tím, že je špatný, a že se má změnit? Co třeba nějaká omluva? A jste připraven přijít o řidičák, protože jestli ne, tak je to výsměch obyčejným lidem, kteří by o něj určitě přišly. Co mi ale vadí nejvíc je, že jedete rychle a ještě se plně nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec, Miroslav Josef Bezecný: Důchodový systém opět ve schodku

15:05 Bohdan Babinec, Miroslav Josef Bezecný: Důchodový systém opět ve schodku

Také se dozvídáme, především od našich politiků, že by si lidé měli šetřit na důchod. Při dnešní str…