Karel Januška: Volby do Poslanecké sněmovny

10.02.2021 21:37 | Zprávy

Předseda Ústavního soudu Rychetský se domnívá, že jeho přítomnost v Ústavním soudu je nadále nezbytná. Soudy probíhají stejným způsobem, jako za totality.

Karel Januška: Volby do Poslanecké sněmovny
Foto: FB Karel Januška
Popisek: Karel Januška

Ve Sněmovně musí mít všichni poslanci rovná práva. Prezidenti Klaus a Zeman se po sametové revoluci zmocnili hlasů ostatních stran, a zvýhodnili moc ODS a ČSSD ve Sněmovně. Volební kvora poškodila nejen ostatní politické strany, ale také všechny občany.

Volby do Parlamentu jsou od uchopení moci „dělnickou třídou“ v roce 1948 deformované. Důsledky neseme stále.

Volby v demokracii musí vybrat nejvhodnějšího premiéra, bez rozdílu stranické příslušnosti. Politické strany mohou soutěžit o přízeň voličů. Poslanecká sněmovna je jediné bojiště, kde se boj odehrává. Příslušníci politických stran mohou využívat politické síly strany. Ale nesmí tuto sílu zneužívat.

Sněmovna nejenom vybírá nejvhodnějšího premiéra, ale také přísně kontroluje jeho činnost. Pokud Sněmovna zvolí premiérem uchazeče ze svých řad, tak adept musí do Sněmovny jmenovat svého zástupce. Premiér nesmí být současně poslancem. To je přímý střed zájmů moci zákonodárné a výkonné.

Cílem voleb je vybrat nejschopnějšího premiéra. Sněmovna se může rozdělit na kluby, ale z členství v těchto klubech nesmí plynout žádné výhody. Porcování medvěda bylo jen malou částí prebend, které si poslanci ve svém jednacím řádu stanovili.

Jednací řád sněmovny musí respektovat, že každý poslanec zastupuje stejnou část občanů - voličů. I poslanec Volný má nesporné právo předstoupit před své kolegy a přednést svůj názor. Policie nebo její pomocníci nesmí vstoupit do budovy Poslanecké sněmovny.

Předseda Sněmovny by měl mít vyšší plat, ale ostatní poslanci musí mít plat stejný. Konkrétní náklady poslance (ubytování, cestovné, právní porady, ..) musí být hrazené ze společných nákladů Sněmovny.

Volby jsou nástrojem k tomu, aby byl zvolený nejlepší premiér.

Digitální registry občanů již existují. Zjistit vůli občana, kterému svěřit funkci premiéra není složité. Ve volební místnosti se identita snadno zjistí. Za plentou si občan může ověřit jméno kandidáta, nebo politické strany, kterému svěří svůj hlas. Totéž může učinit v zahraničí. Totéž může učinit přímo ze svého bytu. Náklady na volby se podstatně sníží. Podle "slibů politických stran" může občan svů názor měnit až do data a času "Uzavření volebních místností". Výsledky mohou být oznámené téměř okamžitě. Podle výsledků voleb současná Poslanecká sněmovna určí, zda jsou výsledky voleb takové, které umožní zvolit premiéra.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Černé mraky nad českou demokracií aneb Kauza Okamura

11:24 Jiří Paroubek: Černé mraky nad českou demokracií aneb Kauza Okamura

Čistě vzato, česká demokracie je po třech letech současné pravostředové vlády v mnohem horší kondici…