Jednou ze zakázek, při které byla použita šnečí finta, je i zakázka s názvem „Silnice II/150 Čechy, Domaželice – obchvat“, kterou organizoval Olomoucký kraj. Zakázku vyhrála společnost Eurovia za necelých 300 mil. Kč bez DPH. Vítěz soutěže byl vybrán pomocí legendární losovačky. Losovalo se stejným zařízením, které bylo použito i v kauze „Rath“ (losovadlo společnosti Ve-Zak Otakara Čmelinského). Jeden z uchazečů se bránil tím, že losovačka byla netransparentní a nelegální. Stížnost „ležela“ u ÚOHS tři měsíce bez rozhodnutí. Nakonec ÚOHS rozhodl, že byla tato losovačka naprosto v pořádku. Uchazeč se obrátil na soud, který mu dal za pravdu a označil zakázku za absolutně netransparentní a postup ÚOHS za nelegální. Po tom, co se věc ze soudu vrátila, ÚOHS bezprecedentně ignoroval závěry soudu a celou věc zahladil pomocí šnečí finty. Uchazeči, po snaze domoct se spravedlnosti, zůstaly leda oči pro pláč.
Další zajímavou zakázkou zahlazenou šnečí fintou je zakázka s názvem „Centrum zdraví a bezpečí, Karlovy Vary“ za 42 mil. Kč bez DPH, kterou organizovalo město Karlovy Vary. I tuto zakázku vyhrála společnost Eurovia. U zakázky byl problém v tom, že opis předmětu zakázky ze 100 % seděl na jediný konkrétní výrobek na trhu. Konkrétně se jednalo o kontejnery společnosti Koma Modular, přestože je na trhu vícero výrobců zcela srovnatelných kontejnerů. Koma Modular většinu zakázky realizovala jako subdodavatel pro vítěznou Eurovii. Jeden z dodavatelů se bránil a namítal, že je zakázka „ušita na míru“ pro Eurovii a subdodavatele Koma Modular. Stížnost dodavatele byla opět zahlazena šnečí fintou…
Nadační fond v dohledné době zveřejní podrobnosti dalších pochybných zakázek, které byly zahlazeny předsedou ÚOHS Petrem Rafajem z ČSSD a jeho prvním místopředsedou Hynkem Bromem z ODS.
„Při analýze zakázek, které jsme zpracovali, člověk nevycházel z údivu, co vše jde touto šnečí fintou ´pokrýt´. A v žádném případě se nejedná o malé částky. Celková hodnota zakázek, které byly zastaveny pro bezpředmětnost, je 25 miliard korun! Bylo by zajímavé zjistit, kolik procent z této sumy šlo někomu do kapsy,“ okomentoval kauzy Karel Škácha, ředitel NFPK.
Nadační fond proti korupci je zcela nezávislá iniciativa lidí, kteří zásadně nesouhlasí s vysokou mírou korupce ve státní správě. Naším cílem je mimo jiné odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV