Karel Wágner: Memento mori

28.12.2018 16:01 | Zprávy

Premiér Andrej Babiš v pondělním rozhovoru před novináři prohlásil, že nechce, aby se Česká republika připojila nejen k paktu o migraci, ale i k paktu o uprchlících.

Karel Wágner: Memento mori
Foto: repro/icrc.com
Popisek: Děti v uprchlickém táboře - ilustrační foto

Zahraniční média si všimla, že Česká republika nakonec hlasovala jinak, než Andrej Babiš chtěl. Německá agentura DPA pak napsala, že podle informací z diplomatických kruhů koaliční sociální demokracie na poslední chvíli dokázala změnit názor populistického premiéra. „Uprchlíci jsou lidé, kteří ve strachu o život nebo zdraví sebe a svých blízkých kvůli původu, politickým názorům nebo třeba občanské válce museli odejít ze svých domovů. Těm Česká republika bude pomáhat,“ napsal v úterý na sociální síť Facebook český ministr zahraničí Tomáš Petříček, který měl být jedním z hlavních iniciátorů schválení paktu o uprchlících českým zastoupením při OSN.

Jak o tom širokou veřejnost informují naše i zahraniční sdělovací prostředky, tzv. Pakt o uprchlích nemá nahrazovat úmluvu z roku 1951, ale má být její nadstavbou, která se zaměřuje na mezinárodní kooperaci. Neboť na rozdíl od úmluvy z roku 1951 definuje sdílení odpovědnosti a břímě uprchlíků. Jako zdůvodnění, proč je pakt potřeba, uvádí OSN, že na konci roku 2017 bylo na světě 25,4 milionu uprchlíků, z nichž polovině je údajně pod 18 let. Dnes v pouhých deseti zemích má přebývat 60 % světových uprchlíků a jen v Turecku jich je 3 a půl milionu. A až 85 % uprchlíků se podle OSN nachází v rozvojových zemích, které se potýkají se svými vlastními ekonomickými problémy. Globální pakt dle OSN „dává základ pro silnější, očekávatelnější a rovnoměrnější mezinárodní reakci na velké uprchlické krize. I když není právně závazný, má vést mezinárodní komunitu k podpoře uprchlíků a zemí, které jich hostí velké množství, skrze mobilizaci politické vůle, rozšíření základní podpory a opatření pro rovnoměrnější a vypočitatelnější sdílení břímě a odpovědnosti.“ Přičemž „uprchlíci jsou mezinárodní zájem a sdílená odpovědnost,“ jak k tomu řekl Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi.

Ovšem problém je v tom, že drtivá většina migrantů, směřujících do Evropy, bude podle lidsko-právních organizací mít status uprchlíka. Po celém širém světě už nebude žádná migrační krize, bude jen krize uprchlická, kterou se zavázala svým podpisem paktu řešit i ČR „skrze mobilizaci politické vůle, rozšíření základní podpory a opatření pro rovnoměrnější a vypočitatelnější sdílení břímě a odpovědnosti.“ Přičemž „rovnoměrnější sdílení břímě a odpovědnosti“ není nic jiného než stávající „solidarita“, kterou po nás EU požaduje v případě přerozdělování migrantů, tudíž to, čemu u nás napříč politickým spektrem říkáme „nepřijatelné kvóty“.

No řekněte sami: copak to ta Organizace spojených národů nakonec v případě „plaváčků“ dobře nevymyslela?

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Český průmysl zakončil rok pesimisticky

13:57 Dominik Rusinko: Český průmysl zakončil rok pesimisticky

Podmínky v tuzemském průmyslu se na konci roku znovu zhoršily. Index nákupních manažerů (PMI) pokles…