Karel Wágner: Memento mori

28.12.2018 16:01 | Zprávy

Premiér Andrej Babiš v pondělním rozhovoru před novináři prohlásil, že nechce, aby se Česká republika připojila nejen k paktu o migraci, ale i k paktu o uprchlících.

Karel Wágner: Memento mori
Foto: repro/icrc.com
Popisek: Děti v uprchlickém táboře - ilustrační foto

Zahraniční média si všimla, že Česká republika nakonec hlasovala jinak, než Andrej Babiš chtěl. Německá agentura DPA pak napsala, že podle informací z diplomatických kruhů koaliční sociální demokracie na poslední chvíli dokázala změnit názor populistického premiéra. „Uprchlíci jsou lidé, kteří ve strachu o život nebo zdraví sebe a svých blízkých kvůli původu, politickým názorům nebo třeba občanské válce museli odejít ze svých domovů. Těm Česká republika bude pomáhat,“ napsal v úterý na sociální síť Facebook český ministr zahraničí Tomáš Petříček, který měl být jedním z hlavních iniciátorů schválení paktu o uprchlících českým zastoupením při OSN.

Jak o tom širokou veřejnost informují naše i zahraniční sdělovací prostředky, tzv. Pakt o uprchlích nemá nahrazovat úmluvu z roku 1951, ale má být její nadstavbou, která se zaměřuje na mezinárodní kooperaci. Neboť na rozdíl od úmluvy z roku 1951 definuje sdílení odpovědnosti a břímě uprchlíků. Jako zdůvodnění, proč je pakt potřeba, uvádí OSN, že na konci roku 2017 bylo na světě 25,4 milionu uprchlíků, z nichž polovině je údajně pod 18 let. Dnes v pouhých deseti zemích má přebývat 60 % světových uprchlíků a jen v Turecku jich je 3 a půl milionu. A až 85 % uprchlíků se podle OSN nachází v rozvojových zemích, které se potýkají se svými vlastními ekonomickými problémy. Globální pakt dle OSN „dává základ pro silnější, očekávatelnější a rovnoměrnější mezinárodní reakci na velké uprchlické krize. I když není právně závazný, má vést mezinárodní komunitu k podpoře uprchlíků a zemí, které jich hostí velké množství, skrze mobilizaci politické vůle, rozšíření základní podpory a opatření pro rovnoměrnější a vypočitatelnější sdílení břímě a odpovědnosti.“ Přičemž „uprchlíci jsou mezinárodní zájem a sdílená odpovědnost,“ jak k tomu řekl Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Jak v našem parlamentu objevovali Ameriku

12:16 Ladislav Jakl: Jak v našem parlamentu objevovali Ameriku

Svět inovuje, investuje, dereguluje, pádí kupředu. Evropská unie reguluje, mudruje a stagnuje. Co s …