Karel Wichs: Rok 2014 v Latinské Americe

03.01.2015 14:46 | Zprávy

Nejvýznamnější událostí roku 2014 v Latinské Americe je, že se přiřadil k létům, jež uplynuly bez násilných změn vlád. V některých zemích, například v Ekvádoru či Venezuele, se vládcům u moci tolik zalíbilo, že změnili Ústavu, aby mohli být opakovaně zvoleni.

Karel Wichs: Rok 2014 v Latinské Americe
Foto: Archiv
Popisek: Venezuela

Pod takovými vládami se zpravidla nedaří nastolit hospodářský růst, který byl v roce 2014 příznačný pro většinu latinskoamerických zemí. Potlačování opozice, střelba do demonstrantů a závratně rostoucí kriminalita charakterizují dnešní Venezuelu.

Vládnoucí chávisté omlouvají hospodářskou recesi světovým poklesem cen ropy, která je hlavním vývozním artiklem Venezuely. Stejnou měrou však zemi poškozuje špatné hospodářské vedení země.

Kuba, která se už léta zmítá v recesi, dohodla s Washingtonem zmírnění více jak padesátileté blokády ostrova. Ujednání přivítaly všechny latinskoamerické vlády.

Spojeným státům otvírá cestu k většímu vlivu na jižní sousedy. Když vláda bratří Castrů zjistila, že už se nemůže spoléhat na oslabené Rusko a chudnoucí Venezuelu, rozhodla se jít v čínských stopách: uvolnit ekonomiku a udržet si politickou moc.

Nikaragua začala budovat kanál spojující Pacifik s Atlantikem. Ten panamský, i když se v současné době rozšiřuje, je pro obří lodě nedostačující. Tak trochu natruc Spojeným státům ho pro Nikaraguu postaví Čína. 

Nešťastné Mexiko se už léta potýká s vysokou kriminalitou. Velký počet vražd je přisuzován organizacím pašeráků drog. Poslední velký masakr se odehrál v září, kdy bylo zavražděno 43 studentů z městečka Igualy.

Dosavadní vyšetřování ukazuje, že je má na svědomí zločinecký kartel, přičemž spolupachatelem byla policie a místní samospráva. Právě spolupráce politiků se zločinci znemožňuje vyřešit v Mexiku letitý problém kriminality.

V brazilských volbách zvítězila na druhé a pro ni poslední prezidentské období Dilma Rousseffová. Někteří ministři z její Strany pracujících byli sice zapleteni do úplatkářských afér, ale Rousseffové se daří výrazně snižovat počet chudých spoluobčanů.

Podle většiny komentátorů lze očekávat, že rok 2015 bude v Latinské Americe podobný jako ten právě uplynulý.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Ustyanovič: Bude premiér Fiala zbaven funkce premiéra ze zákonných důvodů pro nezpůsobilost?

20:16 Vladimír Ustyanovič: Bude premiér Fiala zbaven funkce premiéra ze zákonných důvodů pro nezpůsobilost?

Osobité komentování politického dění od Vladimíra Ustyanoviče.