Kateřina Březová: Česko – ráj korupce a hazardu

11.09.2011 20:46 | Zprávy

Česko je skutečně riziková země ze všech hledisek, kde je hazardem a rizikem i normálně a slušně žít: mít děti, chodit do práce, ztratit práci, onemocnět, pořídit si vlastní bydlení, díky pravicovým „reformám“ namířeným proti středně a nízko příjmovým skupinám a rozsáhlému podnikatelsko-mocenskému korupčnímu prostředí.

Kateřina Březová: Česko – ráj korupce a hazardu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Není jistě náhoda, že tak malé Česko má NEJVYŠŠÍ POČET zaregistrovaných HEREN na hlavu ve světě! Hazard tady prostě jenom kvete, a to na úkor ostatních opravdu potřebných živností, drobných obchůdků, služeb, cukráren, kultury, které naopak bohužel vytlačil a zničil...

Za posledních 22 let zde „úspěšně" rozbujelé mafie hazardu a spříznění zkorumpovaní politici vybudovali nikým a ničím neregulovaný ráj korupce, zlodějů a prostitutek. Krásnou českou zemi zaplevelily vulgárně barevně blikajícími a hlučícími hracími automaty, špinavými hernami, casiny, videoterminály apod. - jsou všude - na okrajích i v centrech měst a obcí...

Česká republika se stala zemí s největším počtem zaregistrovaných heren na světě! Se vzrůstajícím počtem heren roste také kriminalita, praní špinavých peněz, vytváření hráčských závislostí, rozvracení rodin, domácí násilí, ohrožení psychického vývoje dětí a mládeže, zvyšuje se obchod s drogami i prostituce. Gambleři se často nachází v tak zoufalé životní situaci, že pro vysvobození se z propasti dluhů si cca 600 z nich ročně zvolí sebevraždu. Gambling ohrožuje nejenom samotného gamblera, ale i jeho děti, rodinu, přátele a zaměstnavatele. Chorobná závislost na hazardu (tzv. gamblerství) je stejně nebezpečnou pastí jako závislost na drogách.

Nejrozšířenějším druhem hazardu v Česku jsou už obyčejné stírací losy, které vyzkoušely min. dvě třetiny Čechů. Protože hazardní hra je ze své podstaty založena na náhodě, kdy pravděpodobnost vítězství je vždy mnohem nižší než šance na prohru, jsou všechny hry dle loterního zákona od číselných loterií přes automatové hry až po dostihové sázky hazardní, i když nejznámější jsou živé hry v casinu, automaty v hernách a automaty v hospodě.

Hazardní hry jsou velké sociální zlo, které zasahuje všechny vrstvy české společnosti, a co je nejsmutnější - včetně dětí, a před kterým varují čím dál silněji psychologové a sociologové. Například na hazardních automatických přístrojích téměř denně hrají už chlapci ve věku 16 let a zkušenost s hazardem před 18. rokem věku uvedla až třetina patologických hráčů.

Ovšem stát v čele s Ministerstvem financí p. Kalouska naopak rozkvět hazardu ještě více podporuje...! Jen v Brně za poslední zhruba půlrok vydalo toto ministerstvo licence na provoz 1 500 nových videoloterijních terminálů, a většina (asi 1 000) je dokonce v zónách, kde je město nechce!

Pokud jsou vydaná povolení (až na 10 let) na videoterminály v rozporu s vyhláškami měst a obcí, tedy jsou v místech, kde by neměly být - u škol, nemocnic a podobných zařízení, ministerstvo je může přezkoumat a rušit. To ovšem odmítá. Takový postup je ale protiústavní, protože zasahuje do práv obcí. Obce musejí mít možnost rozhodovat obecně závaznými vyhláškami o tom, zda se na jejich území mohou vyskytovat herny a loterijní podniky, řekl nedávno Ústavní soud.

Zpráva BIS za rok 2010 stručně vysvětluje proč se gamblingu v ČR tak daří: "Některým soukromým subjektům se podařilo úspěšně ovlivnit legislativní proces. Terčem lobbistického tlaku se staly předpisy z oblasti regulace hazardu a energetiky. Silné zájmové skupiny dokázaly prosazovat své cíle na všech úrovních tvorby právních norem".

I přes proklamované sliby současné vlády o přísné legislativní regulaci hazardu je tak nedávno schválená novela loterijního zákona bohužel po vytrvalém lobbistickém tlaku herního průmyslu opět ta nejmírnější ze všech osmi předložených návrhů: dává sice obcím právo vyhláškami regulovat místa i čas provozování heren, ale zároveň vypouští celostátně platný zákaz umisťování provozoven s hracími přístroji v okruhu 100 metrů od škol, úřadů, nemocnic a dalších institucí a tím Česko přijde o nejúčinnější formu vytěsňování hazardu z nevhodných míst.

Podle odborníků současné zákonné změny znamenají jenom kosmetické úpravy, a bujení hazardu naopak ještě posílí: zkušenosti z ciziny totiž ukazují, že pokud hazard pevně nereguluje stát, vymkne se kontrole. V korupčním Česku není problém zkorumpovat vedení obce a regionální politiky velkými penězi z hazardu.

Nové změny loterijního zákona trochu zpřísňují kontrolu toho, kam společnosti posílají odvody na veřejně prospěšné účely a zvyšují sazby odvodů na veřejně prospěšné účely na 20 procent z hrubých výher. Provozovatelé loterií v Česku sice povinně odvádí na prospěšné účely části zisků, komu ale částky pošlou, však rozhodují sami. Peníze tak často chodí na velmi pochybné účely a projekty, smyšlené nadace a granty, o kterých se lze oprávněně domnívat, že rozhodně nejsou na veřejně prospěšné účely, a jejichž prostřednictvím se zřejmě velká část peněz zase vrací jejich původním majitelům. Přitom nejde o malé peníze - ale minimálně o 3,5 miliardy ročně.

Novela bohužel také neobsahuje plánované zdanění hazardu, což je hlavní problém loterijních firem, které nyní mají 100% daňové osvobození! Podle Kalouska by termínem pro počátek placení daní měl být až rok 2013, pokud vůbec. Do té doby dál stát nebude mít z hazardních her ani korunu. Zdaněním hazardu by přitom mohl získat ročně zhruba sedm miliard korun!

Hazard v Česku je totiž jedno z nejvýnosnějších odvětví. Loni se v něm oficiálně otočilo na sto třicet miliard korun, neoficiálně minimálně o padesát procent více. Příjmy jsou téměř nekontrolovatelné. Hazard přináší možnost obrovské korupce, praní špinavých peněz, daňové úniky, zločinné podnikání bez možnosti odhalení a také závislost několika desítek tisíc gamblerů, z nichž část končí svůj život sebevraždou. Podařilo se například zjistit, že od volebního vítězství současné vládní koalice, která slibovala omezení rozbujelého hazardu, povolil naopak stát dalších 22 324 videoloterijních terminálů! Tedy hracích zařízení, která na rozdíl od klasických automatů nemohou obce na svém území zakázat a povoluje je Ministerstvo financí. Často přes odpor radnic a právě na nevhodná místa.

Novodobá historie hazardu v Česku se začala psát hned po pádu komunistického režimu, kdy začal platit zákon o sázkových hrách a loteriích. Právě jemu vděčí tuzemské společnosti provozující hazard za svůj zlatý věk a tučné roky. A když se začalo více hovořit o negativních vlivech heren na společnost, hazardu stačil jednoduchý trik: přišel se zástěrkou - s novou definicí „videoloterijního terminálu", jehož provoz již nepovolují a nezakazují obce, ale ministerstvo financí. Tím začal marný boj radnic s hazardem. O co více hracích automatů obce zakázaly, o to více videoloterijních terminálů ministerstvo financí povolilo. A tak hazard pokračuje dál ve své zlaté jízdě. Dopady jsou pro Česko naprosto tragické. Zatímco ve Francii vychází jeden automat na 18 000 lidí, v Česku připadá na 170 osob. A v Brně dokonce na každých 60 obyvatel. Zatímco jen v Praze je 146 kasin, v celé Belgii jejich počet omezuje zákon na devět. V Praze s jedním milionem obyvatel je více heren a kasin než v celých USA s 266 miliony lidí!

Jaké má hazard podmínky v dalších zemích? V Norsku má automaty jen státní monopolní organizace. Ve Švédsku může mít povolení k hazardu jen státní společnost. Na Slovensku brání rozšiřování technických her přísný zákon - v roce 2008 jich bylo v provozu pouze pět desítek, a to v přísném kasinovém režimu. V Rusku platí absolutní zákaz od roku 2007, s výjimkou čtyř herních zón vzdálených od Moskvy. Rovněž v Irsku platí úplný zákaz hazardu. Z vyspělých zemí má hazard zelenou snad pouze v Česku. Výsledkem jsou nespočetné lidské tragédie. Z chorobného hráčství se léčí na 15 stovek lidí, což je téměř o 20 procent víc než před osmi lety.

Současná Nečasova zkorumpovaná vláda je tak ve své podstatě silně prohazardní a prokorupční... Za vše hovoří naprostá, zřejmě záměrná, neochota Kalouska konečně zdanit hazard, zpřísnit jeho regulaci a bezohledné povolování dalších tisíců nových hracích přístrojů, a mj. i současný výrok premiéra Nečase: „Hazard může být zdrojem vyšších příjmů, ale zdanění se nesmí přepísknout," poukázal tak na to, že by hazardní firmy prý mohly z Česka úplně odejít...

Ptám se, kam asi? Do okolních vyspělejších civilizovaných zemí určitě ne, a jestli by někomu hazard tady scházel, tak jenom všem korupčníkům, zlodějům, spřízněné mafii a zkorumpovaným politikům.

Poznámky:

Nejlepším řešením by byl celostátní zákaz hazardu nebo jeho vykázání do několika vytypovaných omezených lokalit.

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Tomio Okamura byl položen dotaz

Prý se nebráníte jít do koalice s ANO

Zajímalo by mě, co je pro vás přijatelný kompromis pro sestavení společné vlády a co jsou body z vašeho programu, ze kterých neslevíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Na svobodě navzdory nemilosti

9:50 Zdeněk Jemelík: Na svobodě navzdory nemilosti

V úterý 21. ledna 2025 jistý okresní soud propustil podmíněně z výkonu trestu odnětí svobody neobvyk…