„Tržní realita, se kterou se dennodenně setkáváme, je taková, že většina provozovatelů stravovacích a ubytovacích zařízení má, lidově řečeno, EET na háku. Stále vyčkávají. Značné jsou i rozdíly v regionech. Například na Liberecku se zdají podnikatelé spokojeni s úrovní informací, ptají se na povinnosti, ale často o potřebě certifikátu nic nevědí. V Ostravě je diskuze již konkrétnější, např. na téma hardware. V Českých Budějovicích zase zatím jen sbírají letáky a informují se. Ano, možná se takové porovnání zdá povrchní, ale realita je taková, že všude se jen čeká. Instalace se do konce listopadu jednoduše nestihnou. Budeme instalovat i v prosinci a pravděpodobně ještě v lednu budeme muset přeinstalovat EET řešení od „hyperlevných“ dodavatelů. Přesně taková je naše zkušenost z Chorvatska,“ konstatuje Klaus Hornitschek, zástupce jedné ze značek, která na poli EET nabízí své služby.
Hospodští nemohou spoléhat na zázrak
Předvolební diskuse znejistěly hospodské natolik, že přes veškeré ujištění vlády a ministerstva financí doufají ve zvrat, že EET bude na poslední chvíli zrušeno. „Rozumím jejich pohledu – nechtějí investovat do nákupu nové pokladny, pokud by se ukázal jako zbytečný. Politické debaty tuto nejasnost jenom šíří. Ovšem projevy politiků a hra na emoce voličů zastřely racionalitu: jakýkoliv zásadní zvrat před letošním 1. prosincem je jen v říši teorie, tedy prakticky vyloučen,." říká Hornitschek a dodává:
„Zcela se naplňuje scénář z našeho srpnového průzkumu, v němž přesně dvě třetiny podnikatelů přiznaly, že nechají nákup systému na poslední chvíli. Hrozí, že se naplní i tzv. chorvatský scénář. Tamní podnikatelé též nechali nákup pokladny na poslední chvíli, většina dodavatelů tak v posledních dnech nestíhala nejen instalovat, ale ani prodávat."
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV