Koalice proti palmovému oleji: Odborné společnosti požadují důslednou ochranu Moravské Amazonie

04.06.2020 13:24 | Zprávy

Lužní lesy podél dolních toků řek Moravy a Dyje, přezdívané Moravská Amazonie, jsou přírodně nejbohatší lesy u nás. Vlastní je stát. Přesto dodnes nebyl schopen zajistit jim potřebnou ochranu a spravuje je především jako zdroj dřeva.

Koalice proti palmovému oleji: Odborné společnosti požadují důslednou ochranu Moravské Amazonie
Foto: KPPO
Popisek: Jihomoravské lužní lesy jsou unikátní, přírodně nejbohatší lesy u nás i ve střední Evropě

Unikátní příroda Moravské Amazonie proto rychle mizí. Je třeba okamžitě zastavit devastaci tohoto cenného území a zajistit mu konečně řádnou péči a ochranu. Tak lze shrnout výzvu, kterou Andreji Babišovi zaslaly odborné společnosti, které sdružují více než 6 000 odborníků a zájemců o nejrůznější složky naší přírody.

Ornitologové, botanici, entomologové, limnologové, ekologové, arachnologové i ochránci netopýrů a motýlů. Ti všichni přijali společné prohlášení, ve kterém žádají důslednou ochranu jihomoravských lužních lesů.

„Situace v Moravské Amazonii je skutečně tristní. Státní podnik Lesy ČR tu na státní půdě dlouhodobě a systematicky likviduje přírodní hodnoty, které zákony stejného státu výslovně chrání,“ říká předseda České společnosti entomologické David Král.

Moravská Amazonie je nositelem mnoha národních i mezinárodních ochranářských titulů: biosférická rezervace UNESCO, mokřad mezinárodního významu, evropsky významné lokality, ptačí oblasti, přírodní park a lesy zvláštního určení z důvodu zachování biodiverzity. Žádný z nich ale potřebnou ochranu nepřinesl.

„Proti rychlé těžbě dřeva, která je hlavním, byť zdaleka ne jediným problémem, jsou účinné jen přírodní rezervace a památky. Ty ale chrání sotva 2 % zdejších lesů. Přitom v Praze je takto chráněno 4,6 % území města!“ dodává předseda České botanické společnosti, profesor Karel Prach.

„O ochraně lužních lesů se jedná už od minulého století. Napřed tu měla vzniknout chráněná krajinná oblast. V roce 2011 vláda rozhodla, že zde mají být vyhlášena menší chráněná území. Návrh jejich soustavy existuje od roku 2014. Dodnes ale nevzniklo ani jediné,“ přidává Robert Tropek, předseda České společnosti pro ekologii.

Ministerstvo životního prostředí by mělo okamžitě zastavit devastaci našich nejcennějších lesů a začít naplňovat usnesení Vlády tím, že vyhlásí připravenou soustavu maloplošných zvláště chráněných území dle stávajícího návrhu AOPK ČR.

„Tento krok by pro nejcennější místa znamenal tolik potřebnou ochranu. Je těžko pochopitelné, proč k němu nedošlo již před lety,“ říká Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické. „Posléze je třeba zajistit řádnou ochranu celého území luhů například formou chráněné krajinné oblasti, jak to požaduje nejen odborná veřejnost, ale čím dál hlasitěji i místní obyvatelé,“ dodává Vermouzek.

Prohlášení přijala Česká společnost ornitologická, Česká botanická společnost, Česká limnologická společnost, Česká společnost entomologická, Česká společnost pro ekologii, Česká společnost na ochranu netopýrů, Společnost pro ochranu motýlů a Česká společnost arachnologická. Žádají, aby ochrana Moravské Amazonie byla řešena rychle a ve všech částech jejího území. Věří, že státní ochrana přírody i státní podnik Lesy České republiky a Ministerstvo zemědělství si uvědomují vážnost situace, a budou proto ochranu jihomoravských luhů považovat za prioritu, a budou intenzivně spolupracovat na realizaci nezbytných opatření. Odborné společnosti nabízejí svou expertizu a veškerou další možnou pomoc k naplnění společného cíle.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 379. díl. Jiří Šotola – Kterak rozpoznat báseň

10:18 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 379. díl. Jiří Šotola – Kterak rozpoznat báseň

Psal se rok 1977. Pro jedny rok Charty, pro jiné teprve rok vstupu do světa dospělých. V tom roce mi…