Lukáš Kovanda: ČR ztrácí konkurenceschopnost nejrychleji v celé EU. Odbory přitom dále stupňují své požadavky

12.09.2018 9:59 | Zprávy

Komentář k číslům Eurostatu, který zveřejnil údaje o nákladech práce a produktivitě práce v EU ve druhém čtvrtletí, a zároveň k dalším požadavkům odborů.

Lukáš Kovanda: ČR ztrácí konkurenceschopnost nejrychleji v celé EU. Odbory přitom dále stupňují své požadavky
Foto: lukaskovanda.cz
Popisek: Lukáš Kovanda

Odbory dále stupňují své požadavky. Nejnověji požadují zvýšení mezd o sedm až devět procent, o půl hodiny kratší pracovní den a pět týdnů dovolené pro všechny zaměstnance. Takové požadavky představují pro firmy a zaměstnavatele další náklady, které bez odpovídajícího růstu produktivity sníží konkurenceschopnost tuzemské podnikové sféry. Lze přitom říci, že její konkurenceschopnost už letos ve druhém čtvrtletí klesala nejrychleji ze všech zemí EU. Z dat, která dnes zveřejnil Eurostat, vyplývá, že ve druhém kvartále v ČR rostly mzdové náklady – takzvané jednotkové náklady práce – meziročně nominálním tempem 6,6 procenta, po očištění i inflaci pak tempem 4,5 procenta. Reálná produktivita práce přitom meziročně vzrostla pouze o 0,8 procenta. Růst mzdových nákladů tedy převýšil růst produktivity o 3,7 procentního bodu, což je suverénně nejvíce v celé EU. EU jako celek přitom vykázala naopak rychlejší růst produktivity v porovnání se mzdovými náklady. Za celou EU byl totiž růst reálných mzdových nákladů o 1,2 procentního bodu nižší než růst reálné produktivity. Znamená to, že Česká republika v současnosti v celoevropském kontextu citelně ztrácí konkurenceschopnost, zatímco EU jako celek ji získávává, což dále zhrošuje pozici ČR na jednotném vnitřním trhu. Za takové situace představují požadavky odborů hrozbu celé naší ekonomice, neboť bez adekvátního růstu produktivity bude konkurenceschopnost českých podniků nadále klesat, což se už krátkodobě negativně promítne do výkonu tuzemské ekonomiky jako celku a středně- až dlouhodobě to povede navíc třeba i k rozhodnutí některých podniků přesunout výrobu do zahraničí.

Lukáš Kovanda, Ph.D.,
ekonom

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Podrývají naši demokracii lživou propagandou a falešnými sliby

Dobrý den, jestli vás chápu dobře, považujete se za demokraty. Přijde vám ale demokratické a také nějak prospěšné, když haníte všechny, kteří mají jiný názor než vy? Mám také dojem, že tato vláda se s těmi, co mají jiný názor vůbec nebaví, jen je onálepkuje. To myslíte, že je ta cesta, jak čelit pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 375. Oldřich Mikulášek - Vyvolávač i malíř slov

17:52 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 375. Oldřich Mikulášek - Vyvolávač i malíř slov

„Viděl jsem vyvolavače, který pravil: Dámy a pánové, vstupte! Mluvil jménem červů a žížal, této bíl…