Lukáš Kovanda: Ceny v průmyslu se rapidně propadly, pravděpodobnost intervenčního oslabení koruny dále stoupla

16.01.2015 11:04 | Zprávy

Ceny průmyslových výrobců v listopadu klesly o 1,3 procenta v meziměsíčním vyjádření. Meziročně byly nižší o 3,7 procenta – jedná se o nejvýraznější pokles od října roku 2009. Koruna po oznámení oslabuje k úrovni 28 korun za euro.

Lukáš Kovanda: Ceny v průmyslu se rapidně propadly, pravděpodobnost intervenčního oslabení koruny dále stoupla
Foto: Archiv LK
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Klíčovým deflačním tlakem současnosti je pokles cen ropy na světových trzích, což se zrcadlí i v prosincových číslech k cenám průmyslových výrobců. Položka, do níž spadají rafinované ropné výrobky, zaznamenala cenový pokles o 14 procent (nejvýraznější od prosince 2008) a zodpovídá za prosincový meziměsíční pokles z více než tří čtvrtin.

Z meziroční perspektivy je druhým silným přispěvatelem k poklesu cen v průmyslu stále zlevňující elektřina. Výsledkem je rapidní zrychlení meziročního poklesu cen v průmyslu v porovnání s předchozími měsíci.

Jedná se o trend obecnější, patrný jak z údajů za celou Evropskou unii, tak za naše sousední země. Dynamika poklesu cen je však v ČR i z celoevropského pohledu poměrně vysoká. Lze předpokládat, že snižující se ceny v průmyslu se postupně promítnou do deflačních tlaků v širší ekonomice. Míra inflace přitom už nyní zdaleka nedosahuje hodnot prognózovaných Českou národní bankou.

Na svém únorovém měnověpolitickém zasedání proto čeští centrální bankéři zásadně přehodnotí svoji prognózu inflace v ČR v letošním roce směrem dolů. Podle poslední, listopadové prognózy počítali s mírou inflace v prvním čtvrtletí letošního roku ve výši 0,9 procenta. Nyní ji zřejmě sníží nejvýše na 0,1 nebo 0,2 procenta. Lze čekat, že deflační působení klesajících cen ropy v nejbližších měsících neustane a bude dále „prosakovat“ do širší ekonomiky, primárně skrze zlevňování pohonných hmot a průmyslových vstupů.

Dokud se však toto deflační působení neprojeví v citelnějším snížení inflačních očekávání tuzemských domácností a firem a dokud tedy nebude zásadněji ovlivňovat domácí poptávku, což se zatím neděje, centrální bankéři budou reagovat nejvýše jen prodloužením období, po něž hodlají českou měnu intervenčně oslabovat, a to zřejmě až za horizont roku 2016.

Deflační tlaky se nyní však zdají být natolik silné, že pokud vskutku neustanou, Česká národní banka nakonec v prvním pololetí letošního roku tak jako tak intervenuje za další oslabení koruny.

Koruna vlivem oznámení dat k cenám v průmyslu momentálně oslabuje až k blízkosti úrovně 28 korun za euro.

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen        

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Uděláte tentokrát něco nebo budete zase jen přihlížet?

Máte vysvětlení, proč opět před vánoci roste cena másla? Nepřipomíná vám to scénář z loňského roku, kdy taky před vánoci rostly ceny másla, cukru, vajec? Je to podle vás v pořádku a odůvodněné? Kdo za navýšením stojí a nemyslíte, že byste s tím konečně něco měli dělat? Netvrdím, že máte nabourávat s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Timur Barotov: Trumpova červená vlna, co to znamená pro trhy?

15:49 Timur Barotov: Trumpova červená vlna, co to znamená pro trhy?

„Americký lid vyjádřil silnou touhu po změně a obdaroval Trumpa silný mandátem, který tak bude mít d…