Lukáš Kovanda: Češi jsou s vlastní finanční situací spokojení skoro jako Němci

10.11.2019 9:34 | Zprávy

Komentář k údajům Eurostatu o spokojenosti obyvatelstva jednotlivých zemí EU s vlastní finanční situací

Lukáš Kovanda: Češi jsou s vlastní finanční situací spokojení skoro jako Němci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

V Česku se údajně šíří „pandemie exekucí“. Je-li tomu tak, pak Češi vykazují nadmíru dobrou psychickou odolnost. Anebo pandemie exekucí (či něco podobně finančně a zároveň sociálně tíživého) je fenomén rozšířený v podstatné části Evropy. Jak jinak totiž vyložit aktuální zjištění Eurostatu. Spokojenost Čechů s vlastní finanční situací je v rámci EU nadprůměrná. Na škále od jedné do deseti, kde „desítka“ představuje nejvyšší možnou spokojenost s vlastní finanční situací, vykazují Češi hodnotu 6,7 (viz graf níže). Průměr zemí EU je přitom 6,5.

Ještě v roce 2013 byli Češi pouze přesně na průměru zemí EU, dnes už se řadí ke dvanácti zemím EU, v nichž obyvatelstvo vykazuje nadprůměrnou spokojenost s finanční situací. Česko se umisťuje nejlépe ze zemí bývalého východního bloku. Překonává ale také tradiční západní ekonomiky jako Francii, Itálii, Španělsko či Portugalsko. Jen naprosto nepatrně zaostává za Německem. Česko obsazuje v rámci EU v pomyslném žebříčku dle spokojenosti obyvatelstva s finanční situací solidní desátou příčku.

Navíc ze zemí, které jsou v první desítce, se v jediné – a to v Maltě – zvýšila mezi lety 2013 a 2018 spokojenost obyvatelstva s finanční situací ještě výrazněji než právě v Česku. Výrazněji se zvyšovala ještě v Řecku, na Kypru a v Portugalsku. To jsou ale vesměs země, které v roce 2013 procházely hlubokou krizí, jež je přivedla na pokraj bankrotu. To znamená, že spokojenost obyvatelstva s finanční situací měla od té doby potenciálně větší prostor ke zlepšení než v Česku, které v žádném bankrotovém stavu v roce 2013 samozřejmě nebylo.

Češi tedy vykazují v rámci EU nadprůměrnou spokojenost s vlastní finanční situací. Navíc se tato jejich spokojenost v uplynulých pěti letech vysoce nadprůměrně zvýšila. Primárním důvodem je nejnižší míra nezaměstnanosti v rámci celé EU, kterou ČR vykazuje už řadu čtvrtletí. A zjevně také fakt, že Česko nečelí tíživým ekonomicky-sociálním problémům tak intenzivně, jak se z médii a jejich zpráv o „pandemii exekucí“ někdy může zdát.

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Jak budete hlasovat o vydání?

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se jako vlivný člen strany postavíte k hlasování o vydání vašeho předsedy? Podle mě, kdyby na vydání nedošlo, tak tím popřete nejen to, co jste tvrdili v kampani, ale co mi obecně vadí víc, že jako politici vůbec máte nějakou imunitu, která se třeba ani nemusí vztahova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Ustyanovič: Rudá Fialova záře

9:23 Vladimír Ustyanovič: Rudá Fialova záře

Sledování nedělní Partie Terezie Tománkové na stanici CNN Prima NEWS s premiérem Petrem Fialou mě vr…