ntervence ovšem vedla k oslabení koruny nejen v jejím samotném průběhu, ale korunu oslabuje stále i dnes. To proto, že během zákroku Česká národní banka vytvořila více než dva tisíce miliard nových korun, které způsobily ještě větší přebytek volných korun v mezibankovním systému, než jaký panoval před krizí. O koruny je tedy ještě menší zájem, což brání jejímu posilování, které by podpořilo růst kupní síly obyvatelstva ČR.
Spekulanti, kteří do korunových aktiv investovali před ukončením intervence, jsou navíc korunou dostatečně zásobeni a tím, jak se jí postupně zbavují, rovněž tlumí její zhodnocování. V neposlední řadě intervence přiměla české firmy, aby se ve vyšší míře takzvaně přirozeně zajišťovaly proti kurzovým výkyvům. Firmy se obávaly zejména situace po ukončení intervence, takže než aby čelily kurzovým ztrátám, raději přešly na účtování v eurech. A u těch už zůstaly. Tím, že tuzemské firmy nyní více účtují v eurech než před intervencí slábne účinnost měnové politiky ČNB. Ta se tedy intervencí tak trochu střelila do nohy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV