Součástí arbitrážního rozhodností je povinnost úhrady odškodnění více než 50 miliard dolarů, neboli 1150 miliard korun, ve prospěch bývalých většinových vlastníků Jukosu.
Není ovšem zřejmé, jak budou bývalí vlastníci Jukosu částku na Rusku vymáhat. Rusko se také plánuje dovolat k nizozemskému nejvyššímu soudu.
Někdejší šéf Jukosu, Michail Chodorkovskij, toho času nejbohatší člověk v Rusku, byl zatčen v roce 2003 na Sibiři, obviněn a nakonec odsouzen kvůli daňovým únikům. Majetek jeho ropné společnosti se následně stal součástí státem ovládané společnosti Rosněfť. Zmíněná arbitráž z roku 2014 uzavřela, že ruské soudy „šly na ruku“ úřadům v zemi, jimž nešlo o daňové inkaso Jukosu, ale o to, aby majetek Jukosu ukořistily.
V roce 2016 nizozemský soud nižší instance rozhodl, že Rusko nemusí uvedenou sumu padesáti miliard dolarů uhradit. Bývalí vlastníci Jukosu ale rozhodnutí označili za „bizarní“ a podali odvolání k haagskému soudu, který dnes vynesl výše uvedený rozsudek. Dějinně rekordní arbitrážní pokuta, celá tři procenta ruského hrubého domácího produktu, se tak vrací do hry.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV