Řada živnostníků, resp. osob samostatně výdělečné činných (OSVČ) řeší v této době těžkou otázku. A sice tu, zda mají propustit své zaměstnance, nebo být osobně, popř. i s celou rodinou až několik měsíců zcela bez příjmu. Týká se to například lidí, kteří jako osoby samostatně výdělečně činné provozují třeba vesnickou restauraci nebo hospodu. Zaměstnávají tak pochopitelně třeba i číšníky, servírky nebo kuchaře.
Z důvodu probíhajícího nouzového stavu a přijatých karanténních opatření musely být dané provozy – restaurace či hospody – uzavřeny. Jestliže provozovatel odmítne využít možnosti prodeje u výdejového okénka, či je pro něj finančně nevýhodná, nechá své zaměstnance doma, ale podrží si je, přičemž na jejich mzdy čerpá podporu z programu Antivirus. Sám ovšem tím pádem ztrácí možnost čerpat jako OSVČ kompenzační bonus ve výši 500 korun denně. Druhou možností pak je to, že své zaměstnance – číšníky, servírky, kuchaře – propustí, aby mohl pro sebe, popř. i svoji rodinu získávat kompenzační bonus.
Příslušný zákon totiž dosud neumožňuje, aby jedna OSVČ mohla čerpat peníze z programu Antivirus a zároveň s tím mít nárok na kompenzační bonus. Proto se OSVČ musí rozhodovat pro jedno z toho, což je leckdy lidsky velice citlivé, neboť musí volit mezi udržením životní úrovně své a své rodiny na jedné straně, a svých zaměstnanců na straně druhé.
Je proto rozumné, že ministerstvo financí nově rozhodlo o tom, že příslušný zákon upraví tak, aby živnostníci, resp. OSVČ mohli získávat souběžně peníze jako z programu Antivirus, tak z prostředků vyčleněných na úhradu kompenzačních bonusů.
Tisíce živnostníků, resp. OSVČ tedy nově budou mít možnost získat další podpůrné peníze, ať už z programu Antivirus, nebo v rámci kompenzačního bonusu. Zároveň už nebudou nuceni čelit nepříjemnému rozhodování, zda upřednostnit svoji rodinu, či své zaměstnance. Celkové náklady takového opatření, vyčíslitelné na zhruba 300 milionů korun dodatečných výdajů veřejných rozpočtů, jsou vzhledem k uvedenému přínosu přijatelné.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
ekonom
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV