Lukáš Kovanda: Znatelné zdražování pohonných hmot pokračuje. Benzín zdražuje citelněji než ropa

19.04.2019 7:32 | Zprávy

Cena benzínu u českých čerpacích stanic v uplynulém týdnu opět citelně vzrostla, ačkoli jen polovičním tempem v porovnání s vývojem o týden dříve. Litr benzínu Natural 95 podražil za sedm dní o 31 haléřů, zatímco v týdnu předtím to bylo o 62 haléřů. Naproti tomu cena nafty stoupla v uplynulém týdnu jen o patnáct haléřů na litr (v týdnu předtím o dvanáct haléřů). Nyní se litr benzínu prodává u českých čerpacích stanic průměrně za 32,55 koruny za litr, zatímco nafta stojí 31,85 koruny za litr. Benzín je nyní nejdražší od loňského prosince, nafta od začátku letošního roku.

Lukáš Kovanda: Znatelné zdražování pohonných hmot pokračuje. Benzín zdražuje citelněji než ropa
Foto: Archiv LK
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Již třetí týden po sobě vykázal benzín zdražení v řádu několika desetníků na litr, byť tempo tohoto citelného nárůstu klesá. Tempo zdražování benzínu totiž překonává tempo zdražování ropy. V posledních deseti dnech cena ropy vzrostla jen velmi mírně, včera se jeden barel ropy typu Brent prodával za více než 72 dolarů, nejdráže od loňského listopadu.

Cena severomořské ropy Brent roste od začátku letošního roku. Od té doby přidala v dolarovém i korunovém vyjádření zhruba třetinu. Stále je však výrazně vzdálena své cenové úrovni ze začátku loňského října, kdy dosáhla několikaletého cenového maxima ve výši přesahující 86 dolarů za barel.

Cena ropy na světových trzích roste ze tří základních příčin. Zaprvé, klíčoví světoví těžaři v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem se už loni koncem roku dohodli na omezení těžby ropy a tuto dohodu zatím víceméně dodržují. Zůstává však otázkou, zda se dohoda prodlouží za letošní červen. Rusko signalizuje, že už by se k redukci těžby zavázat nemuselo.

Druhým důvodem růstů cen ropy jsou sankce Spojených států namířené proti těžařským zemím Íránu a Venezuele. Washington signalizuje, že bude od května už poměrně nekompromisní vůči odběratelům íránské ropy z řad třetích zemích, kterým zatím umožňuje dovážet íránskou ropu bez sankcí. Další přitvrzení podmínek znamená impuls pro zdražení ropy, neboť akutněji hrozí citelnější výpadek dodávek íránské produkce na světové trhy. Navíc dochází k výpadkům dodávek nejen venezuelské, ale například také libyjské ropy, což k růstu cen přispívá.

V neposlední řadě ropa zdražuje kvůli sílící naději, že Washington a Peking dosáhnou smíru ve své obchodní válce. Pozorovatelé soudí, že už by to mohla být vlastně jen otázka času, než dvě nejsilnější ekonomiky světa dohodu o smíru uzavřou. Dohoda by podle kuloárových informací mohla být uzavřena už letos v květnu, byť otazníky panují nad jejím zněním. Smír v obchodní válce by byl pochopitelně impulsem pro globální ekonomický růst, a tedy i pro růst cen ropy.

V nadcházejícím týdnu tedy lze očekávat další zdražování pohonných hmot v ČR. Cena benzínu poroste rychleji než cena nafty. Pohonné hmoty v příštím týdnu zdraží v případě benzínu o zhruba dvacet haléřů na litr, v případě nafty pak bude cenový růst kolem deseti haléřů na litr.

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, CZECH FUND


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Dva omyly neuneseného podnikatele

11:24 Zdeněk Jemelík: Dva omyly neuneseného podnikatele

V letech 2017-2022 jsem u Krajského soudu Brno- pobočka Zlín sledoval trestní řízení proti manželům …