Marian Kechlibar: O šamanovi v Kapitolu a úzkých hrdlech virtuální politiky

18.01.2021 18:08 | Zprávy

Vtrhnutí demonstrantů na půdu Kapitolu řeší celý svět. Měl jsem k tomuto tématu rozmyšlen dost dlouhý komentář založený na slavném výroku: „To bylo horší než zločin, to byla chyba.“

Marian Kechlibar: O šamanovi v Kapitolu a úzkých hrdlech virtuální politiky
Foto: Archiv MK
Popisek: Matematik a publicista Marian Kechlibar

Jenže pak otevřu Neviditelného psa a vidím, že téhož úkolu se zhostil Ondřej Neff natolik dobře (ZDE), že mohu dodat jen několik odstavců. Nemá smysl znovu vynalézat kolo, že? Tak tedy jen pár slov navíc.

Čistě technicky se neví (ZDE), jestli autorem výše zmíněného citátu je diplomat Talleyrand nebo šéf tajné policie Fouché. Sedělo by to k oběma. Podstata je ale ta samá: vladař s velkým egem udělal věc (ZDE), která z hlediska jeho dlouhodobých zájmů nedávala žádný smysl. Naprosto kontraproduktivní.

Tyhle scény se stanou součástí temného folklóru USA na další generace a kdykoliv někde nějaká lůza zapálí policejní stanici nebo vyrabuje obchodní centrum, pozdvihne se na levicové straně spektra zástup obhájců a bude křičet „ale vy to taky děláte!“ Ještě někdy v roce 2080 se s tím bude šermovat, právě proto, že to nebyla běžná událost. (Nikdo si z hlavy nezapamatuje všechny ty stovky příležitostí, kdy něco zapálila Antifa.) No, hlavně že se „šaman“, nezaměstnaný herec Jake Angeli (ZDE), měl možnost předvést. Pokud je ochoten přijmout české spirituální jméno, navrhoval bych Dutoň.

Leč toto není primárně problém šamana-Dutoně, ale odcházejícího prezidenta, který ty lidi umně popichoval. Dát protivníkovi do ruky tak skvělou zbraň je stupidita nejvyššího kalibru a zatím není ani jasné, jak si s tím republikánská strana poradí. Rozhodně se z takového konce mandátu bude těžce vzpamatovávat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec, Miroslav Josef Bezecný: Důchodový systém opět ve schodku

15:05 Bohdan Babinec, Miroslav Josef Bezecný: Důchodový systém opět ve schodku

Také se dozvídáme, především od našich politiků, že by si lidé měli šetřit na důchod. Při dnešní str…