Michal Kobza: Česká demokracie nad propastí

21.07.2015 14:05 | Zprávy

Uplynula již řada let od sametové revoluce, která vedla k pádu komunistické vlády a změně společenského systému založeného na demokratických principech. Občané byli doslova natěšeni a věřili v lepší budoucnost. Ostatně i moji rodiče zvonili klíči a vyprávěli o atmosféře svobody, která v té době panovala a byla všude kolem cítit. Došlo k okamžitému sesazení pravomocí komunistické státní bezpečnosti a k posílení nezávislosti policie, soudů a státních zástupců. Česká republika vykročila směrem k západním demokraciím.

Michal Kobza: Česká demokracie nad propastí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek a Jan Kubice

Postupem času se na politické scéně vyprofilovaly dva hlavní politické subjekty ODS a ČSSD, které mezi sebou začaly ostře soupeřit o moc. Často docházelo i k neférovým útokům, ale stále se jednalo o střet dvou odlišných ideologií a politických programů. Lídři obou zmíněných politických stran nevlastnili žádná média a neměli neomezené finanční možnosti na financování kampaní. Do politických soubojů nezasahovaly tajné služby a soukromé šmírovací agentury vlastněné Vítem Bártou a dalších zákulisních hráčů české politiky. V této době nedocházelo k výrazné obměně politické mapy.

Voliči pravice a levice byli především věrni idejím reprezentovaným dvěma hlavními politickými stranami a neměli zájem experimentovat s neznámým subjektem. V sestavování vládních koalic se střídala pouze ODS s ČSSD na základě volebních výsledků. Podíváme-li se například do sousedního Německa, zjistíme, že tamní voliči preferují převážně osvědčené strany, které jsou čitelné a mají propracované politické programy. Velkým obloukem se vyhýbají různým marketingovým a miliardářským projektům typu VV, ANO, Úsvit a podobně, které jsou stavěny shora a podporují hlavně zájmy nejbohatších skupin lidí a oligarchů. „Velcí kluci“ českého byznysu mají v očích pouze miliardové zisky, které nenávratně mizí někde v daňových rájích a nových jachtách.

Pojďme ale zpět k politickému vývoji a postupnému zapojování určitých represivních složek do politických soubojů. Vyhasínání české demokracie, pro kterou řada lidí před listopadem 89 zaplatila i životem, začalo roku 2006 zapojením plukovníka Jana Kubiceho a části policejní jednotky ÚOOZ do předvolebních politických kampaní, jejichž cílem bylo poškodit sociální demokracii v čele s lídrem J. Paroubkem a znechutit její voliče. Policejní útvar ÚOOZ pod vedením Kubiceho s podporou médií začal vymýšlet na zakázku nesmyslné kauzy bez jediného důkazního materiálu. Připomenu Kubiceho zprávu, kauzu Biolíh, vykonstruované a následné obvinění Věry Jourové a zámek Budišov. Později se ukázalo, že všechny kriminalizované osoby v těchto kauzách byly nevinné. Následky bezmyšlenkového mediálního vláčení a cíleného poškozování nesou dodnes. Po příchodu Kubiceho do ÚOOZ byly postupně zavedeny systematické fízlovské metody proti politickým protivníkům do běžné praxe.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Kritizujete přístup vlády k drogám

Zajímalo by mě, jak se díváte na to, jak stát toleruje alkohol, to je přeci taky droga a snadno dostupná. A v součtu je podle mě víc alkoholiků než drogově závislých a nikdo to neřeší. V TV dokonce běží reklamy na alkohol. To vám nevadí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Západní svět opustil demokracii

15:57 P. C. Roberts: Západní svět opustil demokracii

Kdysi se politické establishmenty zaměřovaly na to, aby ve volbách porazily svého protivníka/vyzývat…