Mirek Vorlický: Zájem o věci veřejné je jako droga

14.02.2019 13:40 | Zprávy

Když si české vysoké školy chtějí myslet, že jejich nezávislost musí být závislá na nezávislé vůli pana prezidenta jmenovat vysokoškolské profesory, nechť si to myslí. Nebo, chtějí-li si vysoké školy ponechat rakousko-uherskou tradici pro jmenování profesorů hlavou státu, budiž. Nicméně, rozhodne-li se pan Jan Rychlík, profesor moderních dějin na FF UK v Praze, zdůvodnit a obhajovat touhy svých stávajících a nastávajících kolegů stát se profesory takovým způsobem, měl by to udělat srozumitelněji.

Mirek Vorlický: Zájem o věci veřejné je jako droga
Foto: ustrcr.cz
Popisek: Prof. Jan Rychlík

Dle mého soudu (vycházím z toho, že jeho článek Ponechme si svou rakousko-uherskou tradici, deník Právo, 14. 2. 2019, strana 6, je deníkem vytištěn, jak jej pan Rychlík napsal).

Pan Rychlík píše, jak je to s profesory jinde. Pak píše, že jmenování profesorů hlavou státu je krásná tradice z R-U a že bychom ji měli zachovat. Závěrem, snad abychom pochopili lépe o co mu skutečně jde, píše jak to bylo za R-U v případě těžce zkoušeného Tomáše Garrigue Masaryka, cituji:

,,Tomáš Garrigue Masaryk se dlouho nemohl stát řádným profesorem, protože profesorský sbor tehdejší C. k. České Karlo-Ferdinandovy univerzity (ano, tak zněl její oficiální název) byl ve věci jeho jmenování rozdělen a nezaujal jednoznačně pozitivní stanovisko.
,,Kauza Masaryk" pak jako pingpongový míček poskakovala několik let mezi univerzitou v Praze a ministerstvem školství ve Vídni. Císař František Josef I. rozhodně Masaryka rád neměl, protože jej považoval za příliš velkého pokrokáře, a jeho jmenování řádným profesorem si osobně nepřál. Když ale nakonec ministerstvo rozhodlo, že univerzita zásadní námitky proti jmenování nemá, a ministerstvo proto návrh doporučuje, profesorem jej jmenoval. Císařův tehdejší postup doporučuji rovněž panu prezidentovi."

Byl to myslím TGM, kdo se jednou omlouval v dopise svému známému za tak dlouhý dopis, že by napsal kratší, ale nemá bohužel teď dost času. To za prvé. Potom, je pozitivum a negativum, klad a zápor. Jednoznačně pozitivní hrdina je pořád jen pozitivní hrdina.
Nechápu pak, proč ministerstvo muselo rozhodnout, že univerzita nemá proti jmenování zásadní námitky - to univerzita nebyla schopná se k věci věcně vyjádřit? není R-U tradice, že univerzita navrhuje? nebo měla univerzita vůbec zásadní vliv na jmenování? nebylo to náhodou tak, že ministerstvo školství dalo podnět univerzitě k vydání stanoviska (jak konečně pan Rychlík píše)?, nebylo to náhodou tak, že stanovisko tehdejší univerzity bylo tak jalové a nejasné, že ministerstvo muselo samo zvažovat, co vlastně univerzita myslí, chce? aby to pak samo rozhodlo, a doporučilo císaři jmenování?

Další věc, která mne zaujala je ta, že mezi dneškem a R-U byla námi vydobytá 1.republika; a tam už žádný císař nebyl. Proč se pan Rychlík neodvolává na tradici 1.republiky? Ta se mu nelíbí? Jak se za 1.republiky jmenovali profesoři, a kým? Neznevažuje pan Rychlík celý demokratický vývoj? Zachtělo se mu snad Rakouska-Uherska? Ať to bylo jakkoliv, prezident Zeman není císař. To je možná důvod, proč se cuká.

Já mám návrh, jak celý problém vyřešit a věřím, že za mnou by Češi do posledního stáli a že i pan prezident Zeman, včetně svého - v daný okamžik - dvora, bude nesmírně nadšen a už žádné průtahy dělat nebude.
Navrhuji, aby se pan Zeman k obřadu jmenování profesorů - konečně děje se to myslím na hradě (prezidenti na hradě nejsou, jen králové a císařové) - oblékl jako císař a na tu dobu opravdu jako císař vystupoval. Nepočítám, že nám Vídeňáci půjčí císařskou korunu, máme ale kopii, která jak všichni víme je od originálu k nerozeznání, a ten zbytek máme v Praze někde (tam jak Kalousek mluvil o té šavli). Šaty mu tady památkáři ušijí - aby konečně dělali také něco jednoznačně pozitivního, a bude to. Jen asi bude třeba, aby se pan Zeman nechal ostřihat, císař František Josef také nosil krátké vlasy.
Hůl bude mít císař Zeman navíc, tu František myslím neměl; nebo by se mohl opírat o nějaký meč. Teď nevím, jestli u toho císař František Josef stál, anebo seděl na trůnu - to by ale pan profesor Rychlík mohl zjistit a dořešit sám od sebe.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Zmatečný výklad zmatečného zákona

15:16 Zdeněk Jemelík: Zmatečný výklad zmatečného zákona

Předcházejí článek Netečná veřejnost byl provokací, která měla vzbudit zájem veřejnosti o zmatenou n…