Miroslav Kulhavý: Soud s muslimským šátkem na štítu nebo spíše o islámské nepravdě

27.11.2016 11:17 | Zprávy

Muslimka žaluje státní instituci (SZŠ v Praze 10), zastoupenou ředitelkou Ivankou Kohoutovou, pro neumožnění nošení šátku ve školních prostorách a požaduje omluvu a peněžitou satisfakci ve výši 60.000,- Kč. Termín odročení se blíží (18. ledna 2017) a tak neškodí si tuto abnormalitu připomínat.

Miroslav Kulhavý: Soud s muslimským šátkem na štítu nebo spíše o islámské nepravdě
Foto: Archiv IK
Popisek: PhDr. Ivanka Kohoutová, Ph.D., ředitelka Střední zdravotnické školy, Ruská, Praha 10

Tedy, je otázkou, kdo vlastně žaluje, kdo je v pozadí; samotné somálské děvče asi ne! Razantní podpory se jí dostalo od ombudsmanky Šabatové, jejíž znalost islámské problematiky je blízká nule. Už dříve jsem se na tu paní obrátil s dotazem, zda jí nevadí daleko vážnější a deklarovaná diskriminace v podobě neuznávání rovnosti pohlaví. A....ticho! Pročpak k soudu nepřišla v šátku sama, aby "hájila" v předsálí muslimský požadavek? Poslat za sebe mladou provokatérku (snachu) bylo jistě vzhledově pro slintající media taktičtější, ale srabácké.

Pominu technikálie kolem důvodů odchodu dívčiny ze školy, které udává žalující strana a které jsou hodny pochybností. Věnoval bych se spíše šátku v islámském světě z pohledu náboženské nauky a také z pohledu její propagace v evropském prostoru včetně ČR. Proč je kolem islámu takový rozruch? Po 11.září 2001 a dalších muslimských násilnostech v západním světě ( m.j. to můj zájem vygradovalo až k samostudiu), přišla sílící muslimská invaze do Evropy a pod hrozbou totální islamizace je najednou i jeden muslimský šátek citlivý problém.

1) Islám se dělí na řadu směrů a ne v každém, byť jsou v menšině, je šátek nezbytností ženského oděvu. Typickou ukázkou je žena jordánského krále Rania, která šátek nikdy nenosila. Přitom král odvozuje svůj původ  z přímé větve od Mohameda. Je nutno mít na paměti, že vše v muslimských společenstvích určují muži. Ti, daleko po Mohamedově smrti, odvodili z Koránu, podle směru, který zastávají, typ ženského oblečení. Ženy samy, pokud jim to okolnosti dovolí, mají tendenci zahalování spíše opouštět; viz dříve Turecko, Tunisko, Egypt atd.; a ejhle, žalující skorostudentka je ze Somálska a tam se šátek převážně nenosil. Pro rozpad st. struktury do tradičních klanů a neustálé boje nelze aktuální stav mapovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Stanislav Berkovec byl položen dotaz

poplaky

Když bude ANO v příští vládě, což se jeví jako pravděpodobné, zrušíte poplatky ČT? K čemu vůbec ČT potřebujeme? Co se týká zpravodajství, tak zde ji podle mě nahradí dobře i soukromé televize, vždyť ty přeci také musí dodržovat nějaké zákony a být nezávislý, když vysílají zprávy nebo tomu tak není? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Lev Davidovič Musk

15:16 Petr Hampl: Lev Davidovič Musk

Denní glosy Petra Hampla.