Miroslav Němec: Žaloba na Klause pro velezradu je naprostým nesmyslem

10.02.2013 19:37 | Zprávy

Jak jsem se na serveru Aktuálně.cz dočetl, jistý český miliardář a údajně i protikorupční aktivista (což je samo o sobě velmi zajímavé spojení) - Karel Janeček - podal výzvu senátorkám a senátorům k podání žaloby na prezidenta Václava Klause pro „velezradu“. Podle mne je to však pouhá snaha o zviditelnění pana miliardáře, který by zřejmě rád vešel do politiky či snad i do dějin a neví, jak jinak by se ukázal voličstvu, neboť tyto jeho snahy jsou v naprostém rozporu s naším platným právním řádem.

Miroslav Němec: Žaloba na Klause pro velezradu je naprostým nesmyslem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus

V textu se dále uvádí, že pod výzvu se během prvních 24 hodin podepsalo už 24 500 občanů, což je zřejmě rekord a pak údajně každou hodinu přibývalo dalších tisíc podpisů. K výzvě se prý připojilo i jakýchsi 17 organizací a o rekordně rychlý přísun podpisů se začala zajímat i agentura, která vystavuje certifikáty pro držitele českých rekordů. „Senzační“ zpráva jako vyšitá a také pěkná reklama pro pana miliardáře a jeho tým, který údajně tvoří tzv. Nadační fond proti korupci. Docela by mne zajímalo, kdo vlastně v tomto týmu je a také proč tam je, když nikdo z nich nezná platný právní řád a neví, že takováto snaha – obžalovat prezidenta republiky z velezrady - je naprosto nereálná, nikam nevede a zcela určitě vyvolá další eskalaci vztahů v naší, již tak rozpolcené, společnosti.

Tím obrovským množstvím podpisů naši - i když, v důsledku opravdu hloupé amnestie jistě právem naštvaní - občané opět ukázali jen to, jak se lehce nechají manipulovat, neboť Václava Klause davy občanů vynášely málem do nebe, obdivovaly ho, milovaly a nyní, kdy končí v prezidentském úřadu a už je v podstatě politicky odepsán, by ho nejraději viděly na popravišti. Myslíte si, že to je v civilizované lidské společnosti, ve středu Evropy, ve 21. století normální? A nepřipomíná vám to náhodou padesátá léta minulého století, kdy jeden primitivní ubožák, aby se zavděčil, na někoho ukázal, označil ho za zrádce, ač tomu tak třeba vůbec nebylo, zfanatizovaný dav ho svou podporou loutkovému soudu složenému ze stejných právně nevzdělaných primitivů, kteří narychlo vystudovali, na příkaz strany, tzv. právnickou dvouletku, vlastně odsoudil k trestu smrti? To tady chcete zavést dnes? Nestačí vám případy Milady Horákové, generála Heliodora Píky či dokonce i nejbližšího spolupracovníka Klementa Gottwalda a tajemníka ÚV KSČ Slánského, kteří byli v takovýchto zinscenovaných procesech, podporovaných davovou psychózou, nespravedlivě odsouzeni a posláni na šibenici?

Abychom pochopili, že celá tato podivná akce je jen výkřikem do tmy a nemá reálný právní základ, je třeba se podívat do příslušných a v současné době platných zákonů. Podíváme-li se totiž do Ústavy České republiky (tj. ústavní zákon č. 1/1993 Sb. ve znění ústavního zákona č. 347/1997 Sb., č. 300/2000 Sb., č. 448/2001 Sb., č. 395/2001 Sb., č. 515/2002 Sb., č. 319/2009 Sb. a č. 71/2012 Sb.), zjistíme okamžitě, že prezidenta republiky nelze zadržet, trestně stíhat ani stíhat pro přestupek nebo jiný správní delikt (viz. čl. 65, odst.1 Ústavy České republiky). Dále se uvádí, že trestní stíhání pro trestné činy spáchané po dobu výkonu funkce prezidenta republiky je navždy vyloučeno (viz. čl. 65, odst. 3 Ústavy České republiky), což je v konkrétním případě - u prezidenta Klause - uplynulých 10 let výkonu jeho prezidentské funkce. Prezidenta republiky by sice bylo možno podle naší Ústavy (viz. čl.65, odst. 2) stíhat pouze pro jakou-si blíže nespecifikovanou „velezradu“, ale to výhradně jen před Ústavním soudem České republiky a pouze na základě žaloby Senátu, přičemž ovšem jediným případným trestem by mohla být pouze ztráta prezidentského úřadu a způsobilosti jej znovu nabýt. Jestliže již však Václavu Klausovi končí výkon funkce prezidenta České republiky dnem 8. března 2013, je i celá tato snaha naprosto irelevantní, neboť do té doby by Ústavní soud řízení ani nezahájil, natož aby tak závažnou věc projednal a ve věci rozhodl. Navíc, způsobilost Václava Klause znovu nabýt prezidentský úřad je již s ohledem na jeho věk a skutečnost, že již dvě funkční období tuto funkci vykovával, takřka nemožná. Znovu by se - čistě teoreticky - mohl o tento úřad Klaus ucházet nejdříve za 5 let, tj. po ukončení prvního funkčního období prezidentství Miloše Zemana (v roce 2018), pokud by ovšem Miloš Zeman nebyl v tomto roce zvolen prezidentem opětovně, což lze předpokládat a pak by se mohl Klaus opakovaně ucházet o úřad prezidenta až v roce 2023, kdy mu bude 82 let.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Dočkáme se změny Zelené dohody?

Dobrý den, frakce Patriotů navrhovala zařadit na program jednání pléna EP bod věnovaný nutnosti změnit Green Deal. Vy jste prý byli proti. Proč? Vy si nemyslíte, že je revize nutná? A i kdyby projednání prošlo, je vůbec reálné, že se jako většina politiků v EU probudí a dočkáme se změny? Podle mě se...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Lev Davidovič Musk

15:16 Petr Hampl: Lev Davidovič Musk

Denní glosy Petra Hampla.