Nálada mezi domácími ekonomickými subjekty se v říjnu zhoršila. Zatímco předchozí měsíce byly ve znamení zlepšování ekonomického sentimentu, tak v říjnu souhrnný indikátor důvěry poklesl o 4,5 bodu na hodnotu 86,4. Za poklesem ekonomické důvěry stály v říjnu především restriktivní opatření vlády na zpomalení pandemie Covid-19.
Vývoj ekonomického sentimentu byl však v říjnu značně diferenciovaný. Výrazně poklesla důvěra mezi spotřebiteli a v sektoru služeb. Právě část sektoru služeb byla v září a následně i v říjnu velmi negativně ovlivněna restriktivními vládními opatřeními. Mezi spotřebiteli se v říjnu výrazně zvýšily obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace a obavy ze zhoršení vlastní finanční situace. Pokles spotřebitelské důvěry je jednoznačně negativním signálem pro vývoj spotřeby domácností ve 4. čtvrtletí letošního roku.
Oproti tomu protipandemická opatření v říjnu zatím příliš neovlivnila průmysl, což je také důvod, proč důvěra podnikatelů v průmyslu mírně vzrostla. Opět se snížil podíl podnikatelů v průmyslu, kteří hodnotili svou celkovou poptávku jako nedostačenou a vzrostlo i využití výrobních kapacit podniků ve zpracovatelském průmyslu. Mírný pokles důvěry si v říjnu připsalo odvětví obchodu a stavebnictví.
Pokud se podaří udržet zpracovatelský průmysl v chodu a nedojde k zastavení produkce jako na jaře, tak lze v závěrečných měsících letošního roku očekávat pokračující duální vývoj české ekonomiky – relativně solidní situace v průmyslu oproti dále se zhoršující situaci v sektoru služeb. Další pokles souhrnného ekonomického sentimentu v listopadu je však nevyhnutelný.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV