Miroslav Štěpán: Nechápu českou vládu

24.09.2012 12:08 | Zprávy

Hasiči mají stále méně peněz a fond na jejich podporu byl vládou smeten ze stolu. Miliony navíc platí za stále dražší drahou naftu.

Miroslav Štěpán: Nechápu českou vládu
Foto: Archiv
Popisek: Miroslav Štěpán, bývalý generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky

Ač vláda po povodních v před deseti lety rozhodla, že se musí postupně lepšit technické vybavení hasičů, aby byli schopni čelit podobným přírodním katastrofám, vše se lepší jen velmi pomalu a technika hasičů je stále velmi zastaralá. Potvrdil nám to Ing. Miroslav Štěpán gen. v.v., bývalý Vrchní požární rada ČR, později generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky, v současnosti kandidát do senátu za lidovce Miroslav Štěpán.

„Zlepšila se sice škála techniky, například u velkokapacitních čerpadel jsme na tom lépe než  je průměr v Evropě, ale modernizovat se prostě daří jen velmi pomalu. Nechápu proto českou vládu, která nepochopitelně odmítla poslanecký návrh  na novelu zákona o pojišťovnictví, kterým měl být mimo jiné z peněz pojišťoven, vytvořen „fond“ na podporu technického vybavování hasičů.  Přitom návrh podepsala velká skupina poslanců z různých stran. Co víc, již v květnu schválil prakticky identický návrh Senát, rovněž jako iniciativu senátorů. Návrh se těšil i velké podpoře Svazu měst a obcí, neboť se počítalo i s podporou jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí.“

Finanční problémy hasičů určitě znásobuje i neustálý růst cen pohonných hmot, jak se to projevuje v rozpočtu hasičů?

Právě při pohledu na ceny pohonných hmot, jak je v poslední době vidíme u našich čerpacích stanic, opakuji a apeluji na naše poslance, aby dali průchod vzniku fondu na podporu hasičů ať ve variantě podle senátorské nebo poslanecké iniciativy. Je nejvyšší čas zajistit skutečně vícezdrojové financování požární ochrany. Pro ilustraci lze uvést rozpočet výdajů na pohonné hmoty u Hasičského záchranného sboru. V roce 2000 jsme za pohonné hmoty utratili 100 mil. Kč, v roce 2011 již 113 mil. Kč a na letošní rok je to už 146 mil. Kč! Jak dlouho to ještě mohou hasiči vydržet při stálém trendu celkového snižování jejich rozpočtu?

Finančně vás prý velmi zatěžují také plané poplachy?

Hasičům by samozřejmě  pomohlo i to, kdyby neměli tolik planých poplachů. Ročně tak napočítáme v průměru 8 tis. takových zbytečných výjezdů. To představuje více než 100 tis. zbytečně najetých kilometrů. Zkusme proto působit na naše spoluobčany, zvláště děti, že takto testovat akceschopnost našich hasičů není zrovna nejlepší nápad. A obdobné platí i pro firmy. Ty by si měly především dát do pořádku elektrickou požární signalizaci a omezit tak významně vyhlašování planých poplachů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dd

Ing. Lumír Aschenbrenner byl položen dotaz

Green Deal

Je nějaká šance, že to zelené šílenství skončí? Vždyť pokud budeme jediný, kdo mu podlehne, tak planetu to nezachrání a nás to žene jen do zkázy. Nebo myslíte, že nám lidem přinese něco dobrého? Co? Už takhle je naše ekonomika dost nekonkurence schopná – to je jen samé omezení, nařízení a byrokracie...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

20:22 Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

„Nemyslím si, že nám jako společnosti příliš prospívá jednostranné vykreslování mužů jako příčin vše…