Vážený pane primátore,
obracíme se na Vás v mimořádně závažné věci, a to v otázce prolomení limitů těžby. Píšeme Vám, protože nesouhlasíme s Vaší podporou uhelné lobby, která nás jako lékaře silně znepokojuje. Otevřeně podporujete prolomení limitů těžby, které bude mít závažný a negativní dopad na zdravotní stav obyvatel Mostecka. Z tohoto důvodu Vás vyzýváme k odpovědnému přístupu při posuzování Vašeho stanoviska k limitům těžby. Domníváme se, že populismus v tomto ohledu není na místě, neboť jde o naše zdraví a zdraví našich dětí.
Na Mostecku v průběhu devadesátých let docházelo postupně ke zlepšení životního prostředí na základě snížení emisí jak odsířením, tak i zkvalitněním procesu spalování uhlí, dále přeměnou lokálních topenišť postupnou plynofikací a též snížením emisí z motorizované dopravy i dalšími zásahy státu do produkce exhalací a dalších škodlivých látek znečišťující životní prostředí.
Přes toto všechno zůstávají Severní Čechy, nyní Ústecký kraj (a zároveň Ostravsko-Karvinská oblast, která se dá jedině s naší oblastí srovnávat a je postižena v daleko větší míře), nejvíce postiženou oblastí z hlediska exhalací a celkovým znečištěním životního prostředí v celé České republice. Toto se samozřejmě projevuje na zdravotním stavu obyvatelstva, které má největší výskyt nádorových onemocnění všech orgánů a ne jen plic, jak by se dalo očekávat, ale též největší úmrtnost, potratovost, četnost respiračních infektů přecházející do chronicity, četnost genetických aberací a různých mutací u dorůstající populace.
V minulosti byla provedena celá řada studií na ekologický dopad pokračování těžby, jedna z posledních je z roku 2012 a byla vypracována Centrem pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy v Praze.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz