Je to již více než rok, co byla z náměstí Interbrigády v Praze 6 na popud starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře z TOP 09 odstraněna socha maršála Koněva.
Maršál Koněv (1897-1973) se zapsal do dějin především jako jeden z hlavních vojenských vůdců druhé světové války. Bojoval například v bitvě u Moskvy a od května 1944 velel sovětským vojskům, která osvobodila jižní Polsko a účastnila se závěrečného útoku na Berlín. Poté také osvobodila severní, střední a východní Čechy a podílela se na osvobození Prahy.
Bronzová socha v nadživotní velikosti autorů sochaře Zdeňka Krybuse a architekta Vratislava Růžičky, oceněná znaleckým posudkem na 13 milionů korun, zde stála od 9. května 1980 až do 3. dubna 2020. V současnosti je prozatímně je umístěna v depozitáři v Měšicích v Praze - východ. Následně má být zdarma dlouhodobě zapůjčena Muzeu paměti 20. století, jehož vybudování chystá hlavní město.
Debata o tom, zda bylo odstranění sochy správné a kam by měla být případně dále umístěna, však trvá dodnes. V dubnu tohoto roku proběhl průzkum mezi 52 politiky, odborníky a osobnostmi veřejného života, jehož hlavním cílem bylo zjistit, co si lidé o celé události myslí a především to, jaké místo by bylo pro umístění pomníku vhodné. Průzkum byl iniciován Občanským sdružením pro evropskou multikulturní společnost.
Většina dotázaných tuto událost sledovala a myslí si, že odstranění pomníku mělo negativní vliv na česko-ruské vztahy.
Co se týká dalšího osudu pomníku - nejvíce respondentů - 27 se vyjádřilo pro umístění na Olšanské hřbitovy, 11 navrhovalo najít jiné vhodné místo v Praze nebo v Česku, kudy procházela Rudá armáda, 8 dotázaných se domnívá, že by se socha měla vrátit na své původní místo, na náměstí Interbrigády a 6 souhlasí s jejím umístěním do Muzea paměti 20. století.
Svůj zájem o umístění památníku na Olšanské hřbitovy vyjádřila i Natalja Koněvova, dcera maršála Koněva. Podle jejího názoru a názoru mnoha dalších, by mělo jeho umístění zde, mezi stovkami ruských padlých vojáků, svou symboliku a důstojnost.
OSEMS
Občanské sdružení pro evropskou multikulturní společnost
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV