Oldřich Fischer: Cena vzdělání aneb Práva by mohl studovat každý, kdo se přihlásí

18.08.2016 9:07 | Zprávy

Na vyučení jednoho soustružníka potřebujeme mít velkou dílnu. V té se v zimě musí topit. Nejlacinější soustruh pro výuku, a ne, pro amatéra kutila, stojí okolo 200 000 Kč. Soustruh, který se předpokládá ve skutečné výrobě, odhaduji na 1 000 000 Kč. Na takovém soustruhu by měl mít žák také nějakou praxi. K tomu je potřeba připočítat náklady na zkažený materiál, škody při výuce jako: najetí nože do sklíčidla, nezvládnutí posuvů a otáček, vypálení motoru při mytí stroje atd. atd.

Oldřich Fischer: Cena vzdělání aneb Práva by mohl studovat každý, kdo se přihlásí
Foto: pixabay.com
Popisek: zákony, ilustrační foto

Pro absolvování právnické fakulty jsou potřeba pouze  krayon, pár náhradních tuh  např. HB  a balík papírů A4 . Možná i jednu gumu na gumování. Školy netřeba. Z toho co slyšíme v televizi usuzuji, že řada právníků  ve městě, kde absolvovali, by fakultu právní ani nenašli. Když  se někdo odvolá, že on studoval 6 let, přítomní nabydou dojmu, že dotyčný začal studovat jako absolvent pátého ročníku základní pomocné školy.  Všechny ostatní školy mají nějaké náklady.  Hudební : klavír stojí asi okolo 100 000 Kč, musí se ladit. Zemědělci:  školní políčka, mikroskop. Chemie: žíraviny,  strojaři: ceny  měřících přístrojů se nedopočítáte.

Pro právní fakultu: již na gymnáziu: roční přípravný kurs pro studenty 2000 Kč (v té době měsíční mzda)   nebo dvouletý kurz  za 4000 Kč. Přitom  o existenci těchto kursů  nevěděl téměř nikdo. Roční kurz byly vyhozený prachy. Ani jsem se neptal za jak málo hodin výuky takový prachy.Takže již před  zahájením přijímacích zkoušek byla v podstatě tajná a též sociální selekce.  O regulérnosti  přijímacích zkoušek by báje obyčených lidí vydaly možná na román. Jediný, koho znám, že mu vzali a hned obě děti na  práva, byl spolužák ,který hned po škole šel na ministerstvo vnitra. Jestli neumřel, dělá tam dodnes. O úrovni kvality profesorů  jaká je na strojárně , elektru nebo fyzice  si na právech mohou nechat jenom zdát. Když  se v televizi dozvím, že kauzu řešilo sedm ústavních soudců (ti ze všech nejlepší), a čtyři řekli: to je bílá, a tři: to je černá tak zírám. Neřekli např. to je žlutá, zelená, modrá.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec, Miroslav Josef Bezecný: Důchodový systém opět ve schodku

15:05 Bohdan Babinec, Miroslav Josef Bezecný: Důchodový systém opět ve schodku

Také se dozvídáme, především od našich politiků, že by si lidé měli šetřit na důchod. Při dnešní str…