Oleg Gubin: Potřebujeme se zbavit nejen prokorupční vlády, ale i vlivu finanční oligarchie

21.10.2011 21:21 | Zprávy

Dokonce i rádoby veřejnoprávní kanál ČT 1 informoval v hlavním vysílacím čase o pražské protivládní demonstraci, svolané odbory a nezávislými iniciativami na sobotu 22. října. Zprávu o demonstraci ovšem pohotově doplnil agenturním průzkumem veřejného mínění, podle kterého má demonstrace podporu jen necelých 25 procent veřejnosti. „Na náměstí Republiky tak pravděpodobně zůstane hodně volného místa," uzavřela zprávu hezká moderátorka.

Oleg Gubin: Potřebujeme se zbavit nejen prokorupční vlády, ale i vlivu finanční oligarchie
Foto: Redakce
Popisek: Demonstrace ProAlt

Zda bude v sobotním odpoledni prázdno či těsno, poznáme až na místě. Důležitější, než kdo všechno se demonstrace zúčastní je, s jakými požadavky kdo přijde. Základní požadavek - Zbavme se této vlády - je ovšem jasný předem.

Závažnější je otázka, co pak. Jistě, předčasné volby, ale ty samy o sobě ještě neznamenají základní systémovou změnu. Pod ní si představuji likvidaci absolutního vlivu bankovního sektoru. Dalo by se také říct likvidaci vlády finanční oligarchie, ale to je přece jen trochu ošklivé, tak se tomu říkalo za minulého režimu.

Nakolik je tento požadavek závažný, ukazuje se v současné krizi eurozóny. V médiích jsem objevil požadavek rekapitalizace bank. To považuji za zrůdnost nejvyššího řádu. Banky přece byly „rekapitalizovány" z peněz daňových poplatníků na celém světě už nesčetněkrát! Zlomit moc finančních oligarchů je životní nutnost, ale praktickou realizaci si neumím představit. Zestátnění té či oné zkrachovalé banky (jak o tom v Belgii uvažují v případě banky Dixie) je plivnutím do moře a v souhrnu to nakonec zaplatí zase jen daňoví poplatníci.

Teď je ovšem situace přece jen jiná. Ti, kdo choutky oligarchů musí pořád platit, se ozývají stále hlasitěji. Před týdnem v 82 zemích světa včetně USA. Demonstrace 22. října je tedy jen drobným příspěvkem.

Zlom vlády bankovní oligarchie je běh na dlouhou trať. Musí se začít dílčími kroky, například důrazným požadavkem na přijetí zákona o všeobecném referendu, zákona o majetkových přiznáních či zákona o prokázání legálnosti nabytého majetku. Tyto požadavky samy o sobě mohou být složkami programu kterékoli politické strany. Nejen sociálních demokratů, ale třeba i komunistů, lidovců, Zelených, Zemanovců nebo levicových národních socialistů Jiřího Paroubka. Jeho strana již požádala Ministerstvo vnitra o registraci a předložila potřebné dokumenty.

S těmito požadavky se na demonstraci nepochybně setkáme, budou se podepisovat petice. Demonstrace i následného pochodu pražskými ulicemi se s velkou pravděpodobností zúčastní představitelé zmíněných stran, ale i populisté všeho druhu.

Velmi silnou složku na demonstraci mají představovat odboráři, jejichž účast již přislíbil předseda Svazu KOVO Josef Středula. Podíl odborů je významný i z hlediska další akce občanské neposlušnosti z okruhu „horkého podzimu". Tu odbory připravují na 25. listopad a kromě Prahy se rozšíří i do všech krajských měst. Protest má mít stávkový charakter. Protože se připojí i železniční odbory, půjde o mimořádně závažné varování pro Kalouskovu a Nečasovu vládu.

Shodou okolností obě nejsilnější vládní strany pořádají 22. října svůj sněm. Jak v řadách ODS, tak TOP 09 je ještě dost pamětníků železničářské stávky v roce 1996. Určitě si vzpomenou, jak tehdy Václav Klaus železničářům bleskově ustoupil.

Vyšlo na serveru Vaše věc. Publikováno se svolením vydavatele.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O zapomenutých hrdinkách

15:16 Petr Hampl: O zapomenutých hrdinkách

Denní glosy Petra Hampla.