Ondřej Mrázek: Proč se hýbou korupční ledy?

24.09.2012 9:24 | Zprávy

Ještě než v listopadu 1989 komunisté pochopili, že jejich čas skončil, mnoho šikovných lidí se zlatými českými ručičkami a přístupem k informacím už si brousilo zuby na rychlé zbohatnutí v zemi, kde staré zákony nikdo nebral vážně a nové vznikaly často na zakázku těch, kdo se rychle dostali k vlivu i k penězům. Občané v ulicích ještě slavili vítězství dobra a lásky nad zlobou a nenávistí, ale první zlatokopové už si dělili teritorium a kuli železo, dokud bylo žhavé a skoro zadarmo.

Ondřej Mrázek: Proč se hýbou korupční ledy?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úplatek, ilustrační foto

Paradoxem zůstává, že jediným spolehlivým zdrojem důležitých informací byla v té době komunistická tajná služba. Její nástupkyni, Bezpečnostní a informační službě (BIS), trvalo bezmála 23 let, než minulý týden ve své zprávě přiznala, že korupce v naší zemi dosáhla takového rozměru, že ohrožuje úřady a úředníky státní správy na všech úrovních a škrtí českou ekonomiku jako obří chobotnice. Reakce občanů byla odpovídající: tajná služba, která s vážnou tváří oznamuje veřejnosti cosi, co už je pěknou řádku let veřejným tajemstvím, je k smíchu. Tím spíše, když zarámuje své zatuchlé novinky stokrát ohranou písničkou o ruských tajných službách, které mají v plánu zneužít českou zkorumpovanost k vytvoření předpolí pro ruskou ekonomickou ofenzívu. Evergreen „ruského nebezpečí“ je v jistém smyslu pohlazením po české duši: ano, čeští korupčníci okrádají stát ve velkém, ale jsou to přece jen bratři Češi. A skutečným nebezpečím zůstává „mrazivý vítr z Kremlu“. Semkněme se a kraďme vesele dál!

Zpráva BIS potvrzující rakovinné bujení korupce v české politice i byznysu je dalším výrazným znamením, že, řečeno se Shakespearem, „je něco shnilého ve státě dánském“. Problém je, že z boje proti korupci se stala rétorická disciplina, což vede ke zvláštní schizofrenii: aby politik nebo podnikatel učinil zvykovému právu zadost a uspěl, musí na jedné straně pilně korumpovat a nechat se korumpovat, a zároveň hlasitě opakovat mantru: „proti korupci je třeba bojovat“.

Je pravda, že letošní rok přinesl v boji s korupcí i viditelné úspěchy ve formě odsouzených politiků a podnikatelů, stejně jako dosud nebývalou aktivitu protikorupční policie, která odhaluje miliardové podvody s evropskými dotacemi nebo rozkrádání pražského Dopravního podniku. Horší je, že zmíněné případy jsou podle všeho vlaštovkami, které jaro nedělají. Nejde tedy o první příznaky vítězství spravedlnosti a poctivosti nad podvodníky a zloději, ale spíše o druhotný příznak přerozdělování teritorií mezi oligarchy v okamžiku, kdy poslední skutečně velké peníze – ty na církevní restituce i ty ze soukromých penzijních findů – už jsou rozděleny a není z čeho brát. Podivné odvolání policejního prezidenta Lessyho – muže, o němž se vědělo, že o korupci chce nejen mluvit, ale také proti ní bojovat – je toho smutným důkazem.

České korupční ledy se tedy bohužel nehýbou proto, že by přicházela obleva. Spíše se jen tak rovnají před tím, než přijde opravdový mráz. Ne z Kremlu, ale jako důsledek šikovných, leč nenechavých zlatých českých ručiček.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ondřej Mrázek - profil

Ing. Lumír Aschenbrenner byl položen dotaz

Green Deal

Je nějaká šance, že to zelené šílenství skončí? Vždyť pokud budeme jediný, kdo mu podlehne, tak planetu to nezachrání a nás to žene jen do zkázy. Nebo myslíte, že nám lidem přinese něco dobrého? Co? Už takhle je naše ekonomika dost nekonkurence schopná – to je jen samé omezení, nařízení a byrokracie...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

20:22 Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

„Nemyslím si, že nám jako společnosti příliš prospívá jednostranné vykreslování mužů jako příčin vše…