Ondřej Šlechta: Otevřená společnost není samozřejmost

08.01.2015 14:41 | Zprávy

Chladnokrevná poprava několika novinářů francouzského magazínu Charlie Hebdo islamistickými vrahy bude znamenat další radikalizaci evropského veřejného mínění. V Evropě tiká časovaná bomba, se kterou si nikdo neví rady. Evropané by proto měli začít zcela reálně počítat s možností, že se vzdají představy otevřené společnosti.

Ondřej Šlechta: Otevřená společnost není samozřejmost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spontánní projev uctění památky obětí teroristického útoku na satirický magazín Charlie Hebdo před francouzským velvyslanectvím v Praze

V nejbližších dnech zaplaví mediální prostor komentáře, jejichž poselství nelze jejich autorům mít za zlé. Jejich společným jmenovatelem bude odmítnutí rovnítka mezi terorismem a islámem. Budou se dovolávat příkladů islámských duchovních, kteří odsoudili teroristické útoky, budou zdůrazňovat, že ne každý muslim je terorista. Budou nabádat ke klidu a odsuzovat jednostranná řešení v podobě návrhů „populistických stran“, které se budou po pařížské tragédii cítit na koni.

Plně chápu, že je v moderní Evropě pro řadu lidí těžké smířit se s představou, že určitá skupina obyvatel by měla být terčem zvýšené bezpečnostní pozornosti kvůli extremistickým činům jednotlivců, nebo úzkých skupin. Stejně tak je pochopitelné, že je pro ně drásající pomyšlení na potápějící se lodě plné utečenců z Blízkého východu a jejich odmítání z obav před terorismem.

Klíčovým jevem bude postoj evropské veřejnosti. Ta se k „populistickým“ hnutím, která slibují razantní řešení msulimské a přistěhovalecké problematiky, obracejí právě pro to, že tradiční strany ke zmíněným otázkám dlouhodobě mlčí. V poslední době například hojně zmiňovaná francouzská Národní fronta se pod vedením Marine Le-Pen proměnila ze sdružení skinheadů a bývalých vichistů v profesionálně řízenou politickou stranu, která je pro svůj protipřistěhovalecký sentiment lákavou volbou pro stále větší procento nikoli deklasovaných živlů, nýbrž pro střední vrstvy, které se cítí rostoucím počtem radikalizovaných muslimů ohroženy. Je potřeba dodat, že Národní fronta vyrostla z ničeho právě díky tomu, že jakákoli problematizace etnické příslušnosti a snaha debatovat o imigraci vedla okamžitě k obvinění z rasismu.

Každý muslim skutečně není terorista, ale v blízké budoucnosti budeme zkrátka nuceni sejmout klapky z očí a přiznat si, že islám v Evropě skutečně představuje vážný problém. S veškerým přihlédnutím k jeho složitosti a historii, ale přiznat to bude nutné. To, co totiž v Evropě nevidíme v potřebné míře, je dostatečný tlak tzv. umírněné části muslimské komunity a tvrdý postup vůči vlastním radikálům dovnitř. Nečelíme pouze několika desítkám, či stovkám fanatiků a vracejícím se „foreign fighters“. V evropské muslimské komunitě zkrátka existuje silné radikální podhoubí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pravybreh.cz

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Uděláte tentokrát něco nebo budete zase jen přihlížet?

Máte vysvětlení, proč opět před vánoci roste cena másla? Nepřipomíná vám to scénář z loňského roku, kdy taky před vánoci rostly ceny másla, cukru, vajec? Je to podle vás v pořádku a odůvodněné? Kdo za navýšením stojí a nemyslíte, že byste s tím konečně něco měli dělat? Netvrdím, že máte nabourávat s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Ustyanovič: Bude premiér Fiala zbaven funkce premiéra ze zákonných důvodů pro nezpůsobilost?

20:16 Vladimír Ustyanovič: Bude premiér Fiala zbaven funkce premiéra ze zákonných důvodů pro nezpůsobilost?

Osobité komentování politického dění od Vladimíra Ustyanoviče.