Interview vyšlo v angličtině ZDE
i v ruštině ZDE
a P.C.Roberts pořídil z tohoto interview i stručný výtah.
Zde je:
Pokud jde o stupeň napětí mezi nukleárními velmocemi, vyžaduje tento námět daleko více pozornosti, než se mu dostává, a ve Spojených státech jde navíc o téma nanejvýš choulostivé. Prezident Ruska může volat po lepších vztazích s USA, aniž by jej ruská média démonizovala coby amerického agenta, ale když k lepším vztahům s Ruskem vyzýval prezident Trump, udělaly z něj americké presstitutky ruského agenta a vymyslely aféru Russiagate. A vědoucí američtí komentátoři, kteří Trumpovo volání po lepších vztazích s Ruskem podporovali, byli označeni buď za „ruské agenty“ či „Ruskem napálené hlupáky“.
Má obava pramení ze skutečnosti, že hegemonistický postoj Washingtonu zabraňuje Spojeným státům přijmout suverenitu Ruska jako fakt, a že Putinovy umírněné reakce na urážky a provokace, v jeho varováních obsažené, nejsou lidmi ve Washingtonu brány dostatečně vážně a de facto je povzbuzují k urážkám a provokacím dalším. Washington by tudíž mohl zajít až příliš daleko a vyprovokovat konfrontaci, kterou už Putin nebude moci přehlédnout.
Nebezpečnou ingrediencí, která k pravděpodobnosti konfliktu přispívá, je též washingtonská hegemonistická arogance. A konflikt se dokonce jeví jako jistý, jestliže se Washington nedokáže vyvléct ze své unilaterální představy sama sebe jako jediné světové velmoci. Unipolární éra ovšem už skončila, a jestliže se svět má válce vyhnout, musí vzít Washington tento fakt na vědomí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV