S ohledem na aktuální situaci v Republice Artsakh (Náhorním Karabachu), kde Ázerbájdžán s podporou Turecka a teroristických skupin ze Sýrie a Libye, zahájil útok na neuznanou Republiku Artsakh, přičemž při svém útoku útočí kazetovými bombami cíleně na civilní obyvatelstvo a ničí mimo jiné i křesťanské kostely, uskutečnila občanská iniciativa v čele s advokáty z advokátní kanceláře PLICKA & PARTNERS a manažerem společnosti MARLENKA petici za odsouzení agrese Ázerbájdžánu a Turecka proti civilnímu obyvatelstvu v Náhorním Karabachu.
Petice probíhala s ohledem na urgentnost situace pouze necelý týden, a to v rámci omezení plynoucích z vyhlášení nouzového stavu. I přes krátkou dobu konání petice a sběru fyzických podpisů, se podařilo nasbírat velké množství podpisů českých občanů. Celkem se nasbíralo v písemné petici dle zákona o právu petičním téměř 2000 podpisů.
Vedle písemné petice probíhal sběr podpisů i v rámci online petice, kterou sestavila Asociace arménské mládeže České republiky. Online petici k dnešnímu dni podepsalo více než 3.100 osob.
Předání písemné petice dle zákona o právu petičním proběhlo v pátek 16. 10. 2020 v 13:30 hodin před budovou na adrese Sněmovní 176/4, 118 00 Praha 1 – Malá Strana. Za Petiční výbor Poslanecké sněmovny petici převzala jeho místopředsedkyně, paní poslankyně Monika Jarošová.
Jak uvádí předseda petičního výboru Mgr. Aram Sargsyan: „Republika Artsakh je území na hranicích Arménie a Ázerbájdžánu, která je již tři desetiletí de facto samostatnou republikou, s vlastním územím, obyvatelstvem a vnitřní strukturou dělení moci. Civilní obyvatelstvo Artsakhu, které žije ve vnitrozemí musí být chráněno před válečnými zločiny a nemělo by trpět v důsledku válečného konfliktu, který se odehrává na hranicích Artsakhu a Ázerbájdžánu. Obyvatelé Artsakhu jsou převážné etničtí Arméni, kteří na tomto území žijí dlouhá tisíciletí. Artsakh vyhlásil svou nezávislost na Ázerbájdžánu po pogromech na Arménech provedených Ázerbájdžánci v např. v Baku či Sumgaitu a následujícím válečném knoflíku z počátku 90. let 20. století, kdy obyvatelstvo Artsakhu s podporou Arménů osvobodili svá území a vymanili se z područí Ázerbájdžánu.“
Jelikož doposud Česká republika toto jednání neodsoudila a nezaujala žádné oficiální stanovisko jako např. Francie, Nizozemsko a další státy, rozhodli se advokáti z advokátní kanceláře PLICKA & PARTNERS sestavit tuto petici, která po několika málo dnech čítá tisíce podpisů. „Naše advokátní kancelář se vždy pokouší v rámci své společenské odpovědnosti hájit bezbranné, kteří potřebují pomoc, a bojovat proti bezpráví. To je hlavním důvodem, proč jsme takto rychle sestavili petici a vynaložili spoustu úsilí a času, abychom posbírali takový počet podpisů v takto krátkém časovém období. Jsme přesvědčeni, že bychom nasbírali další desítky tisíc podpisů, pokud bychom sběr podpisů mohli organizovat déle, ale bohužel jsme podpisy mohli sbírat pouze necelý týden, jelikož každým dnem umírají další desítky nevinných, proto je třeba jednat rychle. I přesto je nasbíraný počet díky mnoha dobrovolníkům úctyhodný“, uvedl Robert Plicka, advokát a člen petičního výboru.
K dané věci se vyjádřil na svém oficiálním Facebookovém profilu i pan poslanec Karel Schwarzenberg, který uvedl: „Myslím, že my v Čechách bychom měli stát na straně těch, kteří jsou utlačováni. Tak jako jsme byli my ohroženi hitlerovským Německem a Sovětským Svazem, tak jsou dnes Arméni v Náhorním Karabachu ohrožováni Azery, kteří se toto území snaží vší silou a tureckou pomocí dobýt. Pomozme nejstaršímu křesťanskému národu na světě.“
K dané věci se vyjádřil na svém oficiálním Facebookovém profilu i poslanec Evropského parlamentu MUDr. Ivan David, který uvedl: „V Náhorním Karabachu se válka stává každou hodinou brutálnější. Včera večer bylo hlavní město Stěpanakert kobercově bombardováno zakázanou kazetovou municí. Jde o bomby a rakety, z nichž každá nese skupinu náloží. Nad místem dopadu se raketa nebo letecká bomba rozdělí na samostatné granáty, které útočí na velkou plochu. Kazetová munice neumožňuje cílit jen na vojenské objekty. Při útocích touto zbraní jsou ve velkém usmrcováni civilisté. Proto byla v roce 2008 mezinárodně zakázána Úmluvou o zákazu používání, výrobu, držení a přesuny tzv. kazetové munice. Její nasazení je dnes podle mezinárodního práva považováno za válečný zločin.“
K včerejšímu dni písemná petice čítala 1953 podpisů nespokojených občanů ČR, kteří apelují na oficiální představitele ČR, aby se jako představitelé demokratického státu založeného na solidaritě a humanismu, postavili na stranu civilního obyvatelstva Náhorního Karabachu a jako jedni z prvních odsoudili agresi Ázerbájdžánu, který vojensky zcela otevřeně podporuje Turecko a prokazatelně i teroristé z blízkého východu.
O petici
Nespokojení občané, kteří jsou informováni z veřejných zdrojů a mezinárodně uznávaných médií ohledně stavu v Náhorním Karabachu, žádají oficiální představitele ČR o provedení zejména následujících kroků:
- Vydání oficiálního prohlášení odsuzujícího vojenskou agresi Ázerbájdžánu proti arménskému civilnímu obyvatelstvu Náhorního Karabachu;
- Vydání oficiálního prohlášení odsuzujícího užití zakázané vojenské munice Ázerbájdžánem proti arménskému civilnímu obyvatelstvu v Náhorním Karabachu;
- Vydání oficiálního prohlášení odsuzujícího podporu terorismu Ázerbájdžánem a Tureckem;
- Návrh prezidentovi České republiky na okamžité odvolání velvyslance České republiky z Turecka;
- Návrh prezidentovi České republiky na okamžité odvolání velvyslance České republiky z Ázerbájdžánu;
- Okamžité vyhoštění velvyslance Turecka z České republiky;
- Okamžité vyhoštění velvyslance Ázerbájdžánu z České republiky; a
- Okamžité vydání podnětu k vyloučení Turecka z NATO.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV