Petr Brandtner: 5G - strašák, nebo spasitel?

04.11.2019 19:28 | Zprávy

V Poslanecké sněmovně se v pondělí 4. listopadu konala konference 5G: bezpečnost, prosperita. Jejími hlavními pořadateli bylo odborné Centrum města budoucnosti při ČVUT a společnost Smart Lightning Solution.

Petr Brandtner: 5G - strašák, nebo spasitel?
Foto: pixabay.com
Popisek: Internet - ilustrační foto

O technologii 5G, neboli vysokorychlostní internetové komunikaci páté generace se mluví už delší čas. Leckdy jsou vznášeny i různé pochybnosti, ať už vztahující se k samotné technologii, nebo jejím dopadům na uživatele a občany. Tato konference měla, jak se zdá, uvést trochu do pořádku terminologii, vysvětlit základní obsahy této problematiky a vysvětlit, v čem může být užitečná, případně riziková.

Možná vůbec nejdůležitější větu konference vyslovil poslanec Jan Bartošek, který ji zahajoval a převzal nad ní záštitu. Ve svém úvodním slově řekl doslova: „Informace škodí těm, kdo je nemají“. To je věta mnoha významů. V tom primárním to lze číst jako „nemluvme o něčem, třeba o 5G, dokud se o tom nic nedovíme, jinak škodíme sami sobě.“  V přeneseném, a podstatnějším výkladu (a vsadím, se, že právě ten měl Jan Bartošek na mysli), to znamená, že kdo není informován, je snadnou kořistí manipulace, ekonomické, spotřebitelské, politické a jakékoli jiné.“

Většina panelistů konference se zabývala především tím, čím může vysokorychlostní internetová komunikace zlepšit život lidí – od problematiky tzv. chytrých domácností či měst, aneb jak můžete sami regulovat svůj život, pokud ovládnete domácí technologie, aby vám sloužily (třeba jak si zregulujete spotřebu proudu), či jak obce a města dokážou propojit problematiku obecného zájmu v oblasti optimálního řízení místního vodního hospodářství, energetiky, dopravy, bezpečnosti atd.

Na jednotlivých prezentacích defilovaly často až futuristicky vyhlížející vize funkční a efektivní společnosti blízké budoucnosti, ale namnoze už zčásti i současnosti. V podstatě jde hlavně o to, nepropadnout předsudkům ani z jedné ani z druhé strany. Technologie sama o sobě není ani strašák, ani spasitel. Záleží na nás, jak s ní budeme zacházet.

Konference se zúčastnily osobnosti jak veřejného sektoru (např. náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Očko), tak privátních domácích subjektů (členka vedení Hospodářské komory Hana Továrková) či host zastupující zájmy zahraničního investora (Mika Lauhde, jeden z vrchních manažerů společnosti Huawei) a mnozí další.

V příštích dnech si dovolíme vám přinést podstatná sdělení, s nimiž na konferenci vystoupili, abyste si sami mohli učinit obrázek, k čemu vám neodvratná 5G budoucnost bude. Přesvědčivost argumentů jednotlivých řečníků bude pro vás pak tím hlavním vodítkem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Přijde mi to nebo se teď Bartoše zastáváte?

To, že si premiér protiřečí není přeci nic nového. A jestli podle mě někdo nevnímá realitu, tak je to hlavně Fiala. Co vy na to? A ještě mám jeden aktuální dotaz, co nyní EU dělá, aby nás uchránila před další vlnou migrantů tentokrát se Sýrie, ale nejde jen o ní, ale obecně mi přijde, že opět po vol...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Premiér mlátil prázdnou slámu

12:46 Jiří Paroubek: Premiér mlátil prázdnou slámu

Premiér si ani po roce nenechal ujít svůj Svatoštěpánský projev, který se věnoval, jak jinak, sebech…