Popularita a společenská podpora TOP 09 tak začíná dnes kvůli vládním reformám uvadat. Před dvěma lety však byla situace opačná. V průzkumech voličské přízně zaznamenala strana raketový vzestup, kdy křivka její popularity za vydatné pomoci médií začala prudce stoupat. Jaká je realita těchto dnů? TOP 09 nese za konstrukci a implementaci asociálních reforem největší daň v průzkumech voličské přízně. Podle nejnovějšího šetření agentury SANEP probíhajícího ve dnech 5. 7.- 10. 7. jí bylo respondenty přisouzeno pouhých 7,9%. Přitom před dvěma lety získala v parlamentních volbách téměř 17%.
TOP 09 vznikla z odpadlíků, kteří se ve své většině rekrutovali z řad KDU - ČSL (M. Kalousek, V. Parkanová, senátor A. Jílek, poslanec P. Severa). Spiritus agens zrodu nového pravicového subjektu M. Kalousek dával v květnu před třemi lety jasně najevo svou nespokojenost s politikou křesťanských demokratů a svými argumenty na adresu KDU - ČSL si budoval předpolí k oznámení svého odchodu. Prohlásil, že ,,společnost rovné spotřeby dopředu rovné šance zakazuje. To je politika, kterou já nemohu dělat." Tuto frázi omílá dodnes. Role M. Kalouska se v jeho původní politické domovině začala před třemi lety tak jako tak znatelně umenšovat ve prospěch levicového křídla. Po 25 letech strávených v řadách lidovců tak Kalousek odchází budovat nový politický subjekt.
Marketingové, mediální a personální pokrytí měla strana zajištěno velmi dobře. Prakticky denně jsme mohli TOP 09 zhlédnout v televizi či na internetu a tato strana se tak mohla potenciálním voličům dostat ,,pod kůži". Největším trumfem se ukázal být K. Schwarzenberg, který předtím prošel ODA či Stranou zelených a nakonec zakotvil právě v TOP 09. Stranické role byly s M. Kalouskem rozděleny tak, že Schwarzenberg se stane formálním předsedou, aby se maximálně politicky vytěžila jeho popularita na veřejnosti a M. Kalousek se ujme postu 1. místopředsedy.
Před parlamentními volbami 2010 přinesla zajímavý průzkum veřejného mínění agentura STEM. Ta přisoudila TOP 09 17. 5. 2010 pouze 9, 2% voličské podpory. V samotném hlasování však skončila TOP 09 na třetím místě těsně za ODS, když získala překvapivě necelých 17% (873 833 voličů). Musíme si ale připomenout, jaká byla tehdejší společenská atmosféra, kterou živila zejména pravicová média. Ta spolu s tištěnými deníky pozitivně pokryla například klip ,,Přemluv bábu", který útočil zejména na naše seniory. Cíl byl jediný: za každou cenu nedopustit vládu levice a naopak umožnit vznik pravicové vládní formace vyšachováním levice ze hry, byť ČSSD pod vedením J. Paroubka dokázala přes neuvěřitelnou mediální masáž ve volbách zvítězit.
TOP 09 jasně prohlásila, že jakákoliv vládní spolupráce s ČSSD je předem nemožná, a tak mohla vzniknout trojkoaliční vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných v čele s P. Nečasem. M. Kalousek se stal ministrem financí a K. Schwarzenberg dostal do správy resort zahraničí. TOP 09 začala ihned prosazovat pravicové excesy jako například placení školného na vysokých školách ,,na dřevo", to znamená hotově za každý semestr či povinnou účast občanů v druhém pilíři v rámci v té době proponované důchodové reformy. TOP 09 si přisoudila roli hlavního architekta asociálních reforem.
Postupem času občané začali vidět, že Schwarzenberg není tím dobrotivým politikem, který na ně zhlížel z předvolebních plakátů, naopak je jeden z nejtvrdších zastánců vládních reforem. Proto také jeho popularita povážlivě klesá, a to již od podzimu 2011. I když obhájil svůj mandát na sjezdu strany v roce 2011, není jeho pozice zdaleka tak pevná jako před dvěma roky. TOP 09 navíc sklouzává čím dál více na hranu svým porušováním předvolebních slibů. Ilustrujme si to na následujících příkladech.
Flagrantním porušením programu z roku 2010 je nedávné schválení daňového balíčku, která zavádí podle pravice ,,milionářskou daň", ve skutečnosti solidární daňovou progresi, byť v tomto případě nízkou. V programovém prohlášení Nečasovy vlády jsme se přitom dočetli, že ,,vláda nechce daně zvyšovat, proto musí velmi rozhodně snižovat rozpočtové výdaje." Již tzv. jednorázová protipovodňová daň, kterou zvyšování daní v obecném slova smyslu začalo, je konec konců další regulérní daní. K tomu všemu se TOP zavázala a tato opatření podpořila.
Dalším porušením slibů jsou samotné vládní reformy, na něž doplácí středně a nízkopříjmové skupiny obyvatel, které začnou setrvačně propadat do pásma chudoby. V programovém prohlášení vlády se dočteme i pozoruhodnou větu , že ,,vláda nebude řešit důsledky ekonomické krize na úkor té či oné společenské skupiny či vrstvy občanů." Dělá přitom pravý opak a TOP 09 jí v tom zdatně sekunduje.
Jak už jsme v úvodu konstatovali, TOP 09 nedodržela její ideologicky klíčovou tezi o nezvyšování daní. Zmíněný vládní balíček úspor platný od roku 2013 totiž znovu zvyšuje DPH, a to na 15, respektive 21%. Opatření, která jsou obsažena v tomto balíčku, se dotknou prakticky každého a průměrná rodina zaplatí měsíčně zhruba 200 - 300 Kč navíc ze svého rozpočtu. Balíček také odnímá například příspěvek na nájemné, což je pro některé chudší skupiny občanů v bytech s vysokým nájemným faktickou vstupenkou pro bezdomovectví. A mohli bychom pokračovat dále (viz programové desatero TOP 09, kde je pregnantně napsáno, že ,,nebudeme tudíž dávat občanům nepřiměřené sliby jejichž nesplnění je podstatným zdrojem zklamání z politiky").
TOP 09 stejně jako Věci veřejné před volbami 2010 deklamovaly, že jsou nezatížené žádným skandálem. To již v této chvíli neplatí. Bývalá ministryně spravedlnosti V. Parkanová údajně nenechala zpracovat posudky na nákup letounů CASA v roce 2009, čímž měla český stát připravit o 658 milionů. Poslanecká sněmovna Parkanovou vydala k trestnímu stíhání a bývalá ministryně Topolánkovy vlády byla policií obviněna, přičemž jí hrozí v případě prokázání viny až 10 let vězení. Ani TOP 09 již není tou jedinou neposkvrněnou stranou, za jakou se vždy prohlašovala.
Není proto divu, že ze strany, kterou volilo ještě před dvěma lety 17% lidí, se stává kolos na hliněných nohou, jenž bude do budoucna ztrácet politickou přízeň. Jednak za nedodržení vlastních slibů, jednak za prosazování vládních reforem. Může se i stát, že se v příštích parlamentních volbách nemusí zástupci TOP 09 dostat ani do Poslanecké sněmovny. Aureola Schwarzenbergovy popularity začíná postupně blednout a mnozí občané, kteří jej volili jen pro jeho jméno a proto, že po volbách 2010 tato strana začne údajně provádět tzv. rozpočtově odpovědnou politiku, se nyní od TOP 09 odvracejí. Tento trend bude nepochybně pokračovat i v dalších měsících.
Na druhé straně hrozí nebezpečí, že tvrdé pravicové voličské jádro bude hledat jinou alternativu než TOP 09, která je v tomto směru zklamala. Tou by se mohla teoreticky stát ultrapravicová Strana svobodných občanů (SSO) v čele s ekonomem P. Machem. K ní se hlásí například prezident Klaus, jeho tajemník L. Jakl, prezidentův poradce J. Payne a další. Zvolením SSO do parlamentu a jejím případným vládním angažmá by naopak hrozilo pokračování pravicových experimentů jinými, ještě tvrdšími asociálními opatřeními, a to by znamenalo pro naši zemi ještě větší uvržení do hospodářského a politického marasmu.
Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vasevec.cz