Petr Duchoslav: Proč nedat Mašínům medaili

21.08.2011 9:55 | Zprávy

Z několika důvodů jsem pro to, aby se Josefu Mašínovi a jeho bratrovi in memoriam medaile neudělovaly, neboť jednoduše není za co a navíc se skupina dopustila v roce 1953 závažných kriminálních deliktů, které jsou kvalifikovány jako trestné v každém existujícím režimu.

Petr Duchoslav: Proč nedat Mašínům medaili

Po smrti Ctirada Mašína, který zemřel minulý týden v USA, se opět rozpředla v naší společnosti debata o tom, jestli si bratři Mašínové zaslouží nejvyšší vyznamenání za odboj proti komunistickému režimu, či nikoliv. Zda činy, které páchali ve jménu vyššího morálního cíle, mají dostát svému uznání, nebo naopak má společnost pohlížet na skupinu bratrů Mašínů jako na teroristy a vrahy, jež během útěku na Západ zbytečně usmrtili nevinné lidi. Z několika důvodů jsem pro to, aby se Josefu Mašínovi a jeho bratrovi in memoriam medaile neudělovaly, neboť jednoduše není za co a navíc se skupina dopustila v roce 1953 závažných kriminálních deliktů, které jsou kvalifikovány jako trestné v každém existujícím režimu.

V prvé řadě je nutno uvést věci do dobového kontextu. V Československu v padesátých letech neprobíhala žádná ,,reálná" válka jako v případě 1. a 2. světové války, jak se nám snaží namluvit pravicoví politikové a média. Ve světě probíhala toliko studená válka, která však byla válkou pouze psychologickou, nikoliv skutečnou. Obě tehdejší supervelmoci - Sovětský svaz i USA si dobře uvědomovaly, že reálná válka by se již nevedla konvenčními, ale jadernými zbraněmi, což by znamenalo globální katastrofu. Třídní boj, vyhlášený komunisty v rámci stalinské doktriny ,,zostřování třídního boje" není možno brát jako výzvu k opravdové válce, jak stále opakovali Mašínové, byl to pouze ideologický konstrukt, jenž se zrodil v hlavách sovětských komunistických špiček. Měl sloužit jako jakési ,,zdůvodnění" represí vedené proti domnělým či skutečným nepřátelům komunistického režimu v padesátých letech. V žádném případě však nechci tento hrůzný mechanismus politických vražd a represí obhajovat, i sama KSČ se od něho později distancovala.

Za druhé neexistoval ,,třetí odboj", jedná se v případě pravicových politiků též o vykonstruovaný a zideologizovaný termín, který není řádně historicky zargumentován. Pokud někteří vojenští historikové (např. E. Stehlík) hovoří o tom, že existovaly vojenské jednotky v západních okupačních zónách, ptám se tedy, proč v rámci existujícího třetího odboje nezasáhly? Důvod je jednoduchý - rozdělení světa na dva tábory byl nadále ,,v platnosti" a nezuřila ani skutečná válka. Bohužel zákon o ,,třetím odboji" již máme a tento termín je tak kodifikován v naší legislativě.

Za třetí Mašínové, jak jsme již shora nastínili, spáchali při svém útěku na Západ řadu teroristických, sabotážních činů, a vzápětí se dopustili i zločinu nejvyššího - vražd nevinných lidí. Jako například v případě policisty J. Honzátka, který nebyl nositelem a vykonavatelem komunistické totalitní moci, a jehož brutální vraždou opravdu nemohlo dojít k narušení či destabilizaci mocenského monopolu KSČ. Byl zkrátka ve špatnou dobu na špatném místě. Mašínové nikdy neprojevili alespoň minimální lítost na těmito činy. Naopak vždy argumentovali tím, že jinak než ozbrojeným odporem nebylo možné se z Československa dostat. Ale ptám se, zkoušeli třeba ,,řádně" emigrovat, zůstat v cizině a zažádat si tam o azyl, jako to udělala řada bývalých nekomunistických politiků, pokud třeba neměli na Západě své spojky?

Za čtvrté Mašínové bojovali pouze za své osoby s primárním cílem dostat se z Československa na Západ. Neohlíželi se na jiné. Po úspěšném útěku a vstupu do americké armády se již v žádném ,,odboji" neangažovali, neudržovali kontakty s jinými skupinami, a nepřipravovali žádné vojenské operace proti komunistickému systému s cílem ho zlikvidovat. Jen tak totiž bylo možné vládu KSČ svrhnout, žádnými jinými prostředky.

Je jasné, že debata o hrdinství či nehrdinství skupiny bratří Mašínů bude naši společnost nadále dělit na zastánce obou názorů. Já jsem pouze vyjádřil své osobní stanovisko nezatížené jakoukoliv předpojatostí a emocemi. Bohužel, musím konstatovat, že pravicová část našich politiků není schopna věcné, seriózní a odideologizované diskuse nad těmito problémy, a zdaleka se to netýká jen kauzy Mašínů. Zcela účelové a ideologicky totiž překrucuje naše novodobé dějiny, činí si monopol na jediný závazný výklad historie. S politováním musím říci, že toto přesně dělali i naši předlistopadoví komunisté.

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Saudská Gaza?

13:15 Petr Hampl: Saudská Gaza?

Denní glosy Petra Hampla.