Pro trh zůstává nicméně podstatné, že je ČNB připravena v případě potřeby intervenovat. Tedy, že hlídá horní hranici kurzu před případným útokem spekulantů – podobným jako třeba v červenci, kdy na obranu koruny musela vynaložit 10 mld. EUR.
Od začátku války na Ukrajině ČNB vynaložila necelých 26 mld. EUR s cílem zabránit prudkému oslabení koruny v turbulentních časech. Vzhledem k vybavenosti centrální banky devizovými rezervami ani toto snížení devizové likvidity pro centrální banku nepředstavoval žádný problém. Naopak to pro ni bylo de facto vzhledem ke snížení korunové likvidity na trhu, za kterou centrální banka platí 7 %, vlastně o velmi efektní krok.
Z vývoje kurzu koruny v prosinci i v úvodu letošního roku vyplývá, že centrální banka nemusela na trhu zasahovat ani v tomto čase. Je vidět, že koruna se drží sama díky úrokovému diferenciálu a změněným náladám na mezinárodních trzích. Sice jí stále ještě chybí silné fundamenty, ale třeba po technické stránce jí časem začne napomáhat nižší kurzové zajištění exportérů, kteří očekávali spíše její oslabování.
Silnější koruna je pozitivním faktorem pro další vývoj inflace, kterou by snížení dovozních cen mohlo srazit dolů rychleji. Zvlášť když příznivý vývoj zaznamenávají třeba i ceny námořní dopravy, které v celosvětovém měřítku propadly meziročně o přibližně 80 %.
Slabá domácí poptávka by měla k rychlejšímu poklesu inflace v těchto nových podmínkách rovněž napomoci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV