K růstu cen napomáhají v mnoha zemích EU především levné peníze, které jednak stimulují poptávku z titulu dostupnějších hypoték. Tu navíc podporuje i výrazně příznivější situace na trhu práce charakterizovaná klesající nezaměstnaností na jedné straně a rostoucí zaměstnaností na straně druhé, která je patrná především v tzv. nových členských zemích Unie.
V eurozóně však nelze zapomenout ani na efekt záporných úrokových sazeb, které nutí část investorů hledat si pro zhodnocení peněz jiné alternativy. Jednou z nich je pak realitní trh s jeho solidním výnosem v podobě nájemného nebo i jen spekulace na další růst cen bydlení.
Povzbudivá nejsou tentokrát data z ČR, kde růst cen nemovitostí stále nepolevuje. Navzdory faktu, že největší boom poptávky máme za sebou a doba nejlevnějších hypoték už rovněž skončila. Mezikvartálně se ceny tentokrát zvýšily o 2,1 %, meziročně tempo mírně pokleslo na 8,7 %. Navzdory silnější bytové výstavbě se nejenom růst cen bytů nezbrzdil, ale ani se nezačal srovnávat nepoměr mezi cenou nového a starého bydlení. A zdá se, že se v tomto směru zatím nic moc nezmění, i když předpokládáme, že ve druhé polovině roku zmírní tempo růstu cen na zhruba 6 %. K výraznějšímu omezení růstu cen bytů tak nejspíše dojde teprve až v příštím roce.
Růst cen bydlení byl v ČR šestým nejvyšším v rámci celé EU. Na prvních místech jsou další země z tzv. východního bloku s Maďarskem v čele, kde se ceny bytů meziročně zvýšily o 14 %. Jediná země v EU, která vykázala pokles – a nikoliv první v řadě – byla i tentokrát Itálie. Dlouhodobé hospodářské problémy této země tak i nadále ústí do útlumu realitního trhu a ceny bytů zde padají už třetím rokem za sebou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV