Ceny nových bytů dokonce už jen stagnovaly (+0,1 %), zatímco u secondhandových ještě vzrostly o 1,6 %.. Zdá se, že nové byty už narazily na pomyslný strop.
Výrazné zpomalení inflace na realitním trhu je vidět i v meziročních číslech. Zatímco v první polovině roku byty zdražily skoro o čtvrtinu, ve třetím kvartále to bylo „jen“ o 16,6 %. Stále to nicméně stačí na druhou příčku v rámci celé EU.
I v tomto případě je vidět, že lépe na tom byly starší nemovitosti, které ovšem budou postupně reagovat na trend u bytů nových, takže jde spíše o výjimečnou a krátkodobou situaci. V tomto období se finalizovaly transakce, které byly dohodnuté dříve, jak ostatně napovídal i měsíční vývoj nových hypoték a jejich sazeb, takže mnohem lepší obrázek poskytnou až data z přelomu roku.
Výhled: Hlavním rysem letošního vývoje na realitním trhu bude fragmentace
Vzhledem ke všeobecně slabší poptávce ovlivněné i nižší dostupností hypoték dochází k výraznému omezování bytové výstavby, takže nabídka nových bytů bude pro letošní rok chudší. To by samo o sobě mělo zabránit výraznějšímu poklesu cen v tomto segmentu trhu. Jako cenová brzda zafunguje i rozvoj nájemního bydlení, které se pro investory stává stále atraktivnější.
V případě starších bytů bude situace odlišná, protože zde se počty nabízených nemovitostí budou pravděpodobně zvyšovat s tím, jak se pro některé menší investory stane jejich držba a údržba spíše zátěží. Zvlášť pokud půjde o byty či domy vyžadující nemalé investice do energetických úspor. Další pokles cen zaznamenají rekreační nemovitosti, jejich covidový boom dávno skončil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV