Zatímco současnost hodnotí firmy pozitivněji než třeba před měsícem, obavy z budoucnosti zhoršují jejich očekávání pro další měsíce. Tomu odpovídá i zvýšený index nejistoty, který se už na začátku války na Ukrajině výrazně zvýšil. Místo očekávané úlevy po dvouletém období kovidu přišlo období válkou a inflací vybuzené nejistoty.
Budoucnost mají firmy zatím spojenou s nižší zaměstnaností a vyššími cenami, i když inflační očekávání poněkud ustoupila – s výjimkou obchodu – ze svých maxim. Přesto i nadále zůstávají inflační očekávání pod vlivem zpráv o vývoji cen energií, surovin, dopravy výrazně nad dlouhodobým průměrem.
ČR není z pohledu vývoje nálad výjimkou
Při pohledu na výsledky českého průzkumu asi nepřekvapí, že sentiment v průmyslu poklesl a že výsledky, pokud jde o zakázky a zaměstnanost jsou výrazně slabší, než by odpovídalo post-kovidovému restartu… zatímco inflační očekávání zůstávají i nadále vysoká.
Opatrnější jsou už ve svých výhledech i firmy ve službách, které přehodnotily očekávanou poptávku směrem dolů, zatímco dál počítají se zvyšováním cen i nabíráním nových pracovníků. Zajímavé jsou i výsledky průzkumu v obchodě, kde podnikatelé zůstávají poměrně dost optimisticky naladěni – pokud jde o následující měsíce – a to i navzdory předpokládanému dalšímu růstu prodejních cen.
Celkově průzkum důvěry napříč EU ukazuje, že z budoucnosti mají obavy především spotřebitelé. Navíc i jejich inflační očekávání zůstávají velmi vysoká, a proto nelze předpokládat, že by se v takovém rozpoložení hrnuli nakupovat. Platí to i pro ČR, kde se na domácí poptávku letos nelze s ohledem na pokles kupní síly obyvatel vůbec spoléhat. Zvlášť, když velká část obyvatel ještě netuší, kolik si v zimě připlatí jen za energie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV