Základním problémem stavebnictví zůstává nedostatek kvalifikovaných a pomocných pracovníků, prudký růst cen stavebních materiálů, energií i drahé pohonné hmoty. To vše se automaticky odráží i ve zdražování stavebních prací, s nímž se budou muset vypořádat zadavatelé. Je to vlastně i brzda pro celé odvětví do dalších měsíců, neboť zvlášť ve veřejném sektoru inflační doložky nepokrývají až tak dramatický cenový vývoj.
Na první pohled jsou dubnové výsledky bytové výstavby slabší, avšak vycházejí už z velmi vysokého základu loňského roku. Proto zahájení výstavby více než 3500 bytů lze v české praxi považovat za velmi dobré číslo. V každém případě od začátku roku se staví o 20 % více bytů než loni, roční výsledky jsou téměř na historickém maximu, a to především díky rozjezdu bytové výstavby v Praze.
Problémem je, že tento rozjezd přichází v důsledku tradičních administrativních průtahů se zpožděním do doby, kdy jsou ceny na trhu rekordní a pro část poptávky už nedosažitelné. Vedle toho rostou i úrokové náklady, zpřísnily se podmínky pro poskytování hypoték a do toho přichází extrémní zvyšování cen energií. Navzdory příznivým číslům z bytové výstavby proto vůbec nelze očekávat, že by se bydlení stalo dostupnějším.
Z pohledu dalších měsíců je ve stavebnictví na místě opatrný optimismus. Zásoba zakázek zůstává solidní, otázkou je jejich inflační zprocesování. Stavebnictví by se významnou měrou mělo podílet na projektech z dodatečných fondů EU (Next Generation Fund), takže nouzi o práci by mít nemělo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV