Petr Dufek: Stavebnictví se jen pozvolna vrací k předkovidové úrovni

07.08.2021 19:01 | Komentář

Zatímco průmyslová výroba i pod nepříznivým tlakem rostoucích cen a nedostatku vstupů v červnu vzrostla, produkce ve stavebnictví tentokrát v meziměsíčním srovnání stagnovala.

Petr Dufek: Stavebnictví se jen pozvolna vrací k předkovidové úrovni
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Ale i to stačilo na téměř osmiprocentní nárůst ve srovnání s loňským červnem. Nárůst výkonů přitom zaznamenává jak inženýrské stavitelství tažené veřejnými zakázkami, tak pozemní výstavba, která ovšem zatím zůstává stále pod úrovní roku 2019.

Příznivě vyznívají i tentokrát výsledky bytové výstavby. A nejde jen o červnový meziroční skok o téměř 55 % v případě počtu nově stavěných bytů, ale rozjezd výstavby je vidět na celém prvním pololetí, kdy se začalo stavět o 9 % bytů více než ve stejném období loňského roku. Je to samozřejmě dobrá zpráva, avšak vzhledem k situaci na trhu je to stále málo. Zvlášť když v Praze, kde je trh nejvíce napjatý, letos výstavba zaostává. Na zastavení růstu cen bytů je to nejspíš stále ještě malý posun v nabídce, kterou začínají prodražovat náklady na výstavbu z titulu zdražování stavebních prací i materiálu.

Výhled stavebnictví zůstává z pohledu nových zakázek i nadále pozitivní. Hlavním problémem stavebních firem zůstává nedostatek kvalifikovaných i pomocných pracovníků, který jim brání v dalším rozšiřování výstavby. V posledních měsících navíc pozici stavebních firem komplikuje prudký růst stavebních materiálů, který sice v průměrném indexu (meziročně +9,5 %) nevypadá až tak dramaticky, avšak u konkrétních výrobků ze železa, mědi, polystyrénu, dřeva… rozhodně přehlížet nejde.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O skutečných zákonech

13:57 Petr Hampl: O skutečných zákonech

Druhý pohled Petra Hampla