Nejvíce tlačí ceny vzhůru firmy v těžebním průmyslu s tím, jak reagují na vývoj cen komodit na světových trzích. Pozadu ovšem nezůstává ani zpracovatelský průmysl, jehož ceny rostou v průměru o 4 %, zejména v důsledku zdražování chemických výrobků (efekt dražší ropy), kovů, nábytku, elektrických zařízení a elektroniky (v důsledku silnějšího dolaru, kterým se platí za komponenty).
Naproti tomu s nižšími cenami pracuje automobilový průmysl, ale ne proto, že by zlevňoval svoji finální produkci, ale proto, že klesají náklady nakupované díly a příslušenství na výrobu aut.
S ohledem na rychlý růst cen potravin v obchodech stojí za pozornost i cenová politika potravinářského průmyslu, kde celkově rostou ceny aktuálně jen o 0,6 %. Největší kontrast je přitom vidět u mléčných výrobků, které odcházejí od zpracovatelů s cenami vyššími v průměru o 3,4 %. V obchodech nicméně ceny těchto výrobků zdražují o více než 6 %, s tím, že jejich nárůst je nejvíce vidět u sýrů (eidam aktuálně: výrobci +22 %, obchod +29 %, respektive +16 korun vs. +31 za kilogram).
Růst cen v průmyslu bude v následujících měsících teprve kulminovat, nicméně už nyní začíná tlačit na růst inflace. Aktuální data posilují proinflační rizika ještě pro letošní rok a podporují brzký konec kurzového režimu ČNB.
Autor je finanční analytik.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV