Petr Dufek: Zahraniční obchod v přebytku, jako tradičně

10.03.2023 17:58 | Komentář

Lednový zahraniční obchod skončil přebytkem ve výši necelých 9,5 mld. korun. Je to příjemná zpráva, avšak nemá smysl ji příliš přeceňovat. Už proto, že první měsíc v roce obchodní bilance takto obvykle končí, protože tlak na dovoz není s ohledem zásob z konce roku ještě nijak významný. V přebytku byla vždy, s výjimkou ledna 2009.

Petr Dufek: Zahraniční obchod v přebytku, jako tradičně
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Za pozornost stojí především podrobnější data, podle kterých export vzrostl o 12,1 %, a to především zásluhou lepšího výkonu automobilového průmyslu. Vývoz aut meziročně vzrostl o téměř 24 %, což konkrétně vylepšilo český export o 19 mld. korun. 

Na straně dovozu přetrvával tlak z titulu vysokých cen komodit, avšak ten byl už výrazný i na začátku loňského roku. Takže meziročně se v tomto směru příliš nezměnilo. Za aktuálním nárůstem dovozu do ČR proto tentokrát stála auta určená pro tuzemský nenasycený trh; brzdou byla slabší domácí poptávka po importu dalšího zboží.

První letošní výsledky zahraničního obchodu můžeme hodnotit jistě jako pozitivní, avšak s ohledem na situaci v automobilovém průmyslu lze očekávat, že nebudou mít zatím dlouhého pokračování. V důsledku omezování směn a únorových odstávek tento lídr export bude zhruba dva měsíce pokulhávat.

Na straně dovozu uvidíme pokračování dvou základních trendů. Tím první je zpomalení v důsledku pokračujícího útlumu domácí poptávky, tím druhým efekt levnějších komodit. Potom, co opět naplno naskočí výroba automobilů bychom se mohli dokonce dočkat celkového zlepšení trendu obchodní bilance a tím pádem i růstu HDP.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Vánoce, vánoce přicházejí

15:16 Jiří Weigl: Vánoce, vánoce přicházejí

Už jsou znovu tady – nejkrásnější svátky v roce, křesťanům radostně sdělující Spasitelovo narození a…