Pobyt ve funkci náměstka pro státní službu si může zkrátit dobrovolně rezignací. Setrvat v této funkci by rovněž nemohl v případě, že by nesložil požadovanou jazykovou zkoušku.
Ani její úspěšné zvládnutí ještě neznamená, že by se stal neodvolatelným. V příslušném zákonu se totiž píše o tom, že z postu náměstka pro státní službu může být sesazen, pokud poruší zvlášť závažným způsobem služební kázeň nebo se dopustí takového jednání, jímž by narušil důstojnost své funkce nebo ohrozil důvěru v nestranné, odborné a spravedlivé rozhodování.
Tyto poměrně obecné formulace nechávají prostor k tomu, aby se vláda mohla tzv. superúředníka v případě potřeby přece jenom zbavit.
Na Josefu Postráneckém nyní bude záležet, jak s tímto vědomím začne prosazovat zákon, který by měl pomoci k tomu, aby úředníci nebyli rukojmími politiků.
Právě on může zásadním způsobem ovlivnit složení komisí při výběrových řízeních pro státní tajemníky na jednotlivých ministerstvech. Ti potom zase budou hrát rozhodující roli při obsazování dalších klíčových pozic v jednotlivých resortech.
Zkrátka počínání náměstka pro státní službu budou velice pozorně sledovat politici, kteří se jen neradi vzdávají vlivu na úředníky a uvítali by, kdyby měli na důležitých místech své lidi.
Na osobnosti Josefa Postráneckého bude záležet, nakolik jim takovéto představy naruší. Přispět k tomu může při nastavování pravidel, jakým způsobem mají zmiňované konkurzy probíhat.
Nejenom kvůli jejich absenci byla Česká republika v souvislosti se služebním zákonem opětovně kritizována Evropskou komisí.
Ta bude se zájmem rovněž sledovat, jak se bude dařit nová pravidla uplatňovat v praxi.
Má-li skutečně dojít k posílení nezávislosti státní správy, nestačí pouze přejmenovat jednotlivé funkce, provést formálně konkurzy nebo zkoušky, a přitom pokud možno zakonzervovat předchozí stav, kdy se v klíčových postech většinou udrželi pouze ti, kteří šli dané politické reprezentaci na ruku bez ohledu na to, že to nebylo prospěšné fungování země, ale pouze konkrétním politikům, jejich stranám či na ně napojeným lobbistům.
Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz