Přitom se do značné míry naplnily obavy, že protievropské či euroskeptické strany dostanou přes 200, tedy přes čtvrtinu europoslanců.
Euroskeptičtí jsou konzervativci pod vedením stejnojmenné britské strany. Stali se v bruselské sněmovně třetí nejsilnější skupinou s 63 poslanci. Jen o deset méně získala radikální levice pod vedením německých postkomunistů a řecké strany Syriza.
Pak existuje ještě víc skeptická frakce Evropa svobody a demokracie, kterou řídí Nigel Farage ze Strany nezávislosti Spojeného království.
Vzniká také skupina s názvem Evropská aliance pro svobodu, do jejíhož čela se postavila francouzská Národní fronta, obě mají do čtyřiceti poslanců.
Očividně se tedy do euroskeptických klubů hlásí 185 poslanců a zřejmě ještě přibydou další, protože několik desítek poslanců se ještě do žádné frakce nepřihlásilo, mezi nimi například sedm členů Aliance pro Německo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz