Petr Honzejk: Selhal kapitalismus? Úvaha k 25. výročí

15.11.2014 12:19 | Zprávy

Jedním z nejvýraznějších rysů připomínky pětadvacátého výročí pádu komunismu byla frekvence úvah, co všechno mohlo být jinak. Částečně je to přirozené, alternativní historie je obecně populární disciplína, ono „co by se stalo kdyby“ šimrá představivost lidí všude na světě.

Petr Honzejk: Selhal kapitalismus? Úvaha k 25. výročí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Památník 17. listopadu na Národní třídě

Jenže u nás byl slyšitelný podtón: „To co se dělo, bylo špatné, ba zločinné, mohlo to být mnohem lepší.“ Názor rezonuje napříč společností, vystupuje nejen v nejrůznějších průzkumech, ale i v náhledech mnoha lidí, kteří byli v listopadu 89 „u toho“.

K ponuré skepsi několik poznámek. První z dětského pohledu. Když jsem se pokoušel šestileté dcerce vysvětit, co byl socialismus a jak skončil, zeptala se mě. „A byla válka?“ Nebyla, odpověděl jsem překvapeně. „To je dobře, ona na to. Já totiž války nesnáším.“ Dětský pohled nás vrací k tomu nejdůležitějšímu, co nevnímáme, protože to bereme jako naprosto samozřejmé. Netekla krev, což je naprostý unikát v dějinách změn politických systémů.

Jinou nesamozřejmost samozřejmého nahlédneme, když se začteme do zahraničních politologických studií. Česko podle nich zvládlo transformaci lépe, klidněji než okolí. Nebyla tu žádná hyperinflace jako v Polsku. Žádný autoritativní režim jako na Slovensku Žádný nacionální protofašismus jako v Maďarsku. Klid, z širšího pohledu takřka nuda. Ani po ekonomické stránce to nebylo zlé – naopak. Růst byl solidní, okolní země nás začaly dohánět až v posledních několika letech.

Přesto vnímáme transformaci nehezky, i od jejích aktérů slyšíme, co vše bylo špatně. Jan Švejnar říká, že se nemělo postupovat tak rychle, že měly být nejdříve zavedeny regulace, nedošlo by prý k tunelování fondů, nevznikl by náhled, že krást je normální. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Ceny potravin v Maďarsku klesly o pětinu

12:17 Petr Hampl: Ceny potravin v Maďarsku klesly o pětinu

Denní glosy Petra Hampla.